Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Zhrzení expředsedové pálí do vlastních řad. Msta za nedůstojný odchod

Zhrzení expředsedové pálí do vlastních řad. Msta za nedůstojný odchod
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Pět let byli Topolánek a Paroubek na domácím politickém kolbišti symbolem dvou největších stran. K expředsedovi ČSSD, který nevynechá jedinou příležitost zaútočit na své spolustraníky, o nichž je přesvědčen, že ho poškodili, se nyní přidal i bývalý šéf ODS. Ten dokonce řekl o ministru Vondrovi, že se za něj začíná stydět.

Odejít z pozice šéfa některé z velkých politických stran jako by bylo pro expředsedy povelem k útokům na vlastní partaj. Asi nejkřiklavějšími příklady jsou bývalí premiéři Miloš Zeman a Jiří Paroubek. V poslední době jako by je chtěl napodobit další expředseda vlády Mirek Topolánek. Ten na adresu Alexandra Vondry, člena svého i nynějšího kabinetu a místopředsedy ODS, uvedl pro deník Právo: „Začínám se za něj trochu stydět."

Jde o zhrzenost bývalých šéfů? Podle politologa a historika z Ústavu politologie FF UK Jana Bureše sice předsedové svými výroky poškozují své strany, ale ty se s nimi nedokázaly rozejít v dobrém. „Nenaučily se slušně, důstojně a čestně rozejít se svými předsedy. Jak Paroubek, tak Topolánek se cítí podvedeni a berou to tak, že jejich odchod byl vynucený a nespravedlivý. A že ti, co je do poslední chvíle obdivovali, je pak odhodili," říká Bureš pro ParlamentníListy.cz.

Celý článek na parlamentnilisty.cz