Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Zavede EU certifikáty pro očkované proti covidu?

Zavede EU certifikáty pro očkované proti covidu?
Očkování seniorů v Řecku | zdroj: Profimedia

Řecko chce přesvědčit Evropskou unii, aby oživila cestovní ruch zřízením jednotných osvědčení, která by mohli získat lidé očkovaní proti covidu-19. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v dopise předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové napsal, že jeho cílem není povinná vakcinace, ale to, aby očkovaní lidé měli v rámci unie možnost svobodně cestovat bez dalších omezení.

Příjmy z turistického sektoru tvoří v Řecku pětinu hrubého domácího produktu, a tamní vláda proto kvůli nepředvídatelnému vývoji pandemie bojuje za záchranu letošní turistické sezony. Certifikáty o absolvování očkování proti covidu hodlá vydávat vlastním občanům a Atény chtějí o výhodnosti takového postupu přesvědčit celou unii.

"Nechceme, aby očkování bylo povinné nebo bylo podmínkou pro cestování, ale očkovaní lidé by měli mít možnost cestovat zcela svobodně... Je nezbytné dojít ke shodě, jak by osvědčení o očkování mělo vypadat, aby je akceptovaly všechny členské státy," napsal Mitsotakis. "Pro země, které jsou jako Řecko závislé na turistice, je klíčové, aby se tento problém podařilo vyřešit před letní sezónou," dodal.

Podle řecké vlády by možnost zavedení očkovacích průkazů mohli probírat šéfové států a vlád zemí bloku už na summitu EU 21. ledna, uvedl deník Kathimerini.

Řecko první vlnu pandemie loni zvládlo relativně dobře, druhá podzimní vlna nákazy ale dostala tamní zdravotní systém pod tlak, a vláda proto v listopadu zavedla přísná opatření včetně zákazu vycházení, uzavření škol a obchodů. Celkem se zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 145 000 lidí, více než 5300 z nich zemřelo.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Pokud shledá vakcínu kvalitní, bezpečnou a účinnou, mohla by ji Evropské komisi doporučit ke schválení na svém zasedání 29. ledna.

Evropská komise uzavřela první fázi jednání o nákupu vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Exekutiva EU oznámila, že chce v rámci společné smlouvy zajistit pro členské země až 60 milionů dávek. Podle hlavní unijní vyjednavačky společných nákupů Sandry Gallinaové unie také usiluje o dokončení kontraktu s americkým výrobcem Novavax, aby mohla dál rozšířit nabídku očkovacích látek pro členské státy.

V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení.

Zdroje: