Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Zatoulaný potížista Wally si to zřejmě namířil na sever

Zatoulaný potížista Wally si to zřejmě namířil na sever
Zatoulaný mrož Wally | zdroj: Profimedia

Zatoulaný mrož, který se od jara pohyboval u pobřeží západní Evropy a způsobil chaos na jihoanglických ostrovech, byl spatřen u Irska. Odborníci doufají, že se dvoumetrový ploutvonožec vrací na sever do arktických vod, které jsou jeho domovinou.

Mrož přezdívaný Wally, kterému je podle biologů okolo čtyř let, od května procestoval zhruba čtyři tisíce kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřen byl v Irsku, Španělsku, Walesu či Cornwallu. Pozdvižení vyvolalo jeho dočasné usídlení v přístavu na souostroví Scilly, které leží západně od jižního cípu Británie. Mohutné zvíře zde setrvávalo od června a potopilo několik rybářských lodí, na které se snažilo vyšplhat a odpočinout si.

„Zatímco tu pobýval, byl velmi populární, ale všichni jsme rádi, že se teď vydal dál, protože jsme se báli, jak dlouho tu zůstane,“ uvedl Dan Jarvis ze Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR), které mrože monitorovalo. Skupina se snažila přijít na způsob, jak mrože od scillyských břehů odradit. Odborníci mu zřídili i ponton, aby měl kde odpočívat a neničil při tom plavidla.

K úlevě obyvatel souostroví byl však mrož spatřen u pobřeží irského hrabství Waterford. „Jsme velmi šťastní, že to dobře dopadlo,“ řekl Jarvis. „Nejlepší zprávou by bylo, kdyby bez pomoci pokračoval v cestě na sever,“ dodal odborník.

Mrož Wally byl poprvé spatřen v polovině března u irského hrabství Kerry, následně strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Pak přeplaval k Francii a v červnu byl spatřen i u ústí řeky Nervión ve španělském Bilbau. Zástupci tohoto druhu běžně žijí v Severním ledovém oceánu, vyskytují se i na severu Atlantského oceánu.

Zdroje: