Vláda zamítla novelu loterijního zákona z dílny ČSSD

- Aktuality autor: red

Kabinet premiéra Petra Nečase ve středu zamítl novelu loterijního zákona, kterou navrhují poslanci ČSSD. Nečas to uvedl s tím, že vláda chystá vlastní novelu.

Poslanci navrhují, aby provozovatelé loterií museli odvádět téměř čtvrtinu výtěžku na sport. Tato sazba by byla jednotná pro všechny. Doposud existují čtyři různé sazby. 

Podle návrhu by každý provozovatel loterií musel odvádět 22 procent z výtěžku na veřejně prospěšné účely. Z této sumy by pak pětinu dostalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na podporu sportu. 

Novela také definuje typy právnických osob, kterým může provozovatel loterie výtěžek odvádět. Jde jen o obce, kraje nebo neziskové organizace, jako jsou například nadace, občanská sdružení, příspěvkové organizace nebo registrované církve. 

Zakazuje ovšem poskytování části výtěžku neziskovým organizacím, které zřídila loterijní firma nebo její akcionář. Veřejnost by měla mít možnost sledovat na internetu údaje o tom, do které společnosti provozovatel výtěžek odvedl. 

Novela mimo jiné rozšiřuje vliv obcí na povolování sázkových her v kasinu i pro regulaci hracích automatů na veřejně přístupných místech. To se ale nebude týkat kurzových sázek a číselných loterií. Obce by také měly mít právo být účastníkem povolovacího řízení k provozování loterií. 

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka návrh odůvodnil tím, že ne všechny oblasti jsou v programovém prohlášení vlády ideálně postihnuty. Novelou se bude zabývat parlament, obdobnou přitom schválil už loni, prezident ji ale vetoval.

Zasedání vlády doprovázel happening několika osob ze sdružení Pozor! Demonstranti vybízeli ministry k lepší kontrole tzv. ekozakázky - obřího výběrového řízení na sanaci starých ekologických škod, vedeného ministerstvem financí. 

Zakázka bude jedním z největších tendrů vůbec; ministerstvo financí uvedlo, že hodnota neodstraněných ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, činí přibližně 115 miliard korun.
    sin jw

Zdroje: ČTK