Íránské úřady zatím nevěrnou ženu nepopraví

- Aktuality autor: red

Íránské úřady ve středu odložily popravu ukamenováním, k níž byla odsouzena Sakíne Aštíaníová za cizoložství. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí.

Podle AFP také představitel íránské justice popřel zprávy, že žena byla zbičována. 

"Rozsudek v případu mimomanželského poměru byl pozastaven a je znovu posuzován," sdělil Ramín Mehmanparast z ministerstva zahraničí ve vysílání státního televizního kanálu v angličtině. 

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí Aštíaníová byla odsouzena za nevěru s bratrancem a za spoluvinu na vraždě manžela. Trest za druhý čin byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého jí prominula. Stále jí ale hrozí smrt ukamenováním za nevěru. 

V rozporu s dosavadními zprávami, že další část trestu - 99 ran bičem - už byla vykonána, člen íránské komise pro lidská práva, která podléhá šéfovi justice, podle AFP prohlásil, že žena bičována nebyla. Prý se s ní setkal ve vězení v Tabrízu a ona popřela "jakékoli špatné zacházení nebo mučení" a "řekla, že je překvapena zprávami", že byla zbičována. 

Zprávy, že dostala 99 ran bičem, přinesly agentury už v srpnu. V pondělí její syn řekl, že se dověděl, že matka dostala 99 ran 28. srpna. Rovněž v pondělí její advokát řekl, že se tak stalo minulý čtvrtek. Prý mu to řekl muž, který byl z (tabrízského) vězení právě propuštěn. 

Žena se podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k přiznání byla donucena a odvolala je. Navzdory tomu byla odsouzena za nevěru spáchanou v době manželství. 

Postup úřadů a rozsudek kategoricky odsoudilo mezinárodní společenství, včetně například Evropské unie či katolické církve,. Brazílie navíc ženě nabídla azyl, což Teherán odmítl.

Zdroje: ČTK