Vláda rozhodla: Rath, Pekárek a další poslanci ve vězení plat nedostanou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vláda se dnes podle očekávání kladně postavila k poslaneckému návrhu novely, na jejímž základě by věznění zákonodárci přestali dostávat plat, náhrady a další benefity. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Novelu zákona o platech ústavních činitelů připravili poslanci jeho vlastní strany.

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Občanští demokraté ji zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Totéž by platilo i v případech, pokud by byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Podle názoru opoziční ČSSD je ale téměř jisté, že Ústavní soud by při eventuální stížnosti nepřipustil účinnost zákona už pro nynější volební období. ODS s tím nesouhlasí, její poslanci míní, že otázka platu není ústavní záležitostí, ochranou mandátu.

Nečas doufá, že ČSSD nebude obstruovat průchod zákona

Nečas, který připustil, že normu zřejmě projedná Sněmovna ve zrychleném řízení, také míní, že věc není ústavní otázkou a návrh není nutné zdržovat. Myslí si, že návrh ve Sněmovně získá širší politický souhlas.

Kromě v současnosti nezařazeného a nyní už pravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka, který ještě jako nepravomocně odsouzený nahradil koncem loňského roku ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS, v tomto volebním období zatím žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl.

Nečas dnes opoziční ČSSD, která naznačovala, že ODS návrhem řeší především právě Pekárkův případ, vzkázal, že návrh byl zamýšlen dávno před tím, než Pekárek vůbec do Sněmovny přišel. "Spíše se tam mluvilo o jiných poslancích z jiných politických stran, kterým potenciálně hrozí pravomocné odsouzení. Je to kontinuální postoj," uvedl předseda vlády a šéf ODS.

Bývalý sociální demokrat David Rath čeká na soud kvůli podezření z korupce ve vazbě. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).

Tagy: vězení poslanecká sněmovna

Zdroje: ČTK