Ve středu zahynulo na silnicích 9 lidí, letos nejvíce

- Aktuality autor: red

Na silnicích v Česku ve středu zemřelo devět lidí, co do počtu obětí dopravních nehod se tak 9. únor stal nejtragičtějším od začátku roku. Druhý nejvyšší počet mrtvých při haváriích policisté zaznamenali ve středu 26. ledna, kdy při nich podle předběžných statistik zahynuli čtyři lidé.

Loňský nejtragičtější den měl 12 obětí

Nejvíce lidských životů si ve středu ráno vyžádala čelní srážka dvou osobních aut na rychlostní silnici R46 u Prostějova. Řidička, která jela od Brna na Olomouc, z dosud nezjištěných příčin vjela se svým BMW do protisměru a čelně se srazila s osobním vozem Škoda Felicie. Zemřelo při tom šest lidí, z toho jedno dítě.

V tentýž den odpoledne skončily tragicky i nehody v Nové Roli na Karlovarsku a v obci Slapy na Táborsku. V Nové Roli osobní auto srazilo osmasedmdesátiletého chodce, který náhle vstoupil do silnice. Muže převezli záchranáři do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehl. Ve Slapech nepřežil náraz do stromu mladý řidič vozu Fiat. Proč havaroval, policie zatím stále vyšetřuje.

Prvenství: 36 mrtvých

Nehody v lednu si přitom podle předběžných policejních statistik vyžádaly relativně nízký počet obětí, a to 39, i tak se ale nejbezpečnějším měsícem posledních let nestane. Prvenství si zatím drží loňský začátek roku, kdy při haváriích zahynulo 36 lidí, což je i nejméně od roku 1990.

Naopak nejhorším loňským měsícem byl červenec, kdy při nehodách zemřelo 103 lidí, v této tragické bilanci se odrazil zejména počátek školních prázdnin. Pátek 9. července byl dokonce nejtragičtějším dnem loňského roku, na silnicích přišlo o život 12 lidí. Po devíti obětech si vyžádaly nehody v pátek 2. července a ve čtvrtek 4. listopadu.

Od roku 1990 zemřelo na silnicích nejvíce lidí v roce 1994, bylo jich 1473. Pod hranici 900 obětí se dostal poprvé až rok 2009.

Tagy: smrt nehoda silnice

Zdroje: ČTK