Ve Francii schválili nový zákon: Sledování teroristických webů bude trestné

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Francouzská vláda dnes schválila návrh nového zákona proti terorismu. Ve Francii by například mělo být podle agentury AP trestné školit se či cvičit k terorismu v zahraničí a sledovat pravidelně weby, které opěvují terorismus či k němu navádějí.

Návrhem se nyní bude zabývat parlament. Cílem nového zákona je bojovat proti terorismu ze strany "samotářů", řekl francouzský ministr spravedlnosti Michel Mercier.

Prezident Nicolas Sarkozy slíbil podobná opatření po nedávném vraždění mladého francouzského muslima, který na jihu Francie zastřelil ve jménu islámské teroristické sítě Al-Káida postupně sedm lidí včetně tří malých židovských dětí. Útočník byl v minulých letech dvakrát v oblastech Afghánistánu, kde působí Al-Káida.

Sarkozy obviněn z populismu

Některé komentáře ve Francii soudí, že dosavadní protiteroristický právní arzenál v zemi je dost silný, a obviňují Sarkozyho, že politicky využívá případu, který šokoval obyvatele, ke své kampani před nadcházejícími prezidentskými volbami.

Analytici a soudci podle serveru francouzského deníku La Croix navíc pochybují o tom, že nově navržená opatření bude možné v praxi uplatňovat, zvláště to ohledně využívání internetu.

Tagy: Francie terorismus zákon islám al-kaida

Zdroje: ČTK