Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Válčí se solárními barony a chrání ji největší ochranka: Chtěji mě zlikvidovat

Válčí se solárními barony a chrání ji největší ochranka: Chtěji mě zlikvidovat
Fotovoltaické panely | zdroj: ThinkStock

Největší ochranku nemá v České republice prezident nebo premiér, jak by se dalo očekávat. Největší zástup bodyguardů chrání šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, která vytáhla do boje proti majitelům fotovoltaických elektráren. Situace kolem ní je zřejmě pořádně napjatá.

Podle informací deníku Blesk bylo u bydliště Vitáskové nalezeno "zařízení s elektrickým zdrojem", kvůli němuž byla uzavřena celá ulice. Ačkoli policie tuto informaci nepotvrdila, bodyguardů kolem šéfky ERÚ přibylo. Jak zjistil list, na nedávnou konferenci vyrazila s ochrankou čítající patnáct pořádných chlapů. Vitásková je tak prý nejhlídanější ženou Česka.

Úkol chránit předsedkyni ERÚ prý nařídila na začátku dubna Bezpečnostní rada státu. Spikli se prý proti ní solární baroni, kvůli nimž každá česká domácnost přeplácí za elektřinu. Podle zdroje Blesku mají ti největší dokonce fond na diskreditaci Vitáskové, ve kterém je nyní kolem 29 milionů korun, jehož jediným cílem je všemi způsoby snížit její důvěryhodnost.

"Dostala jsem se do boje s chobotnicí, která má několik chapadel. A já nevím, jestli to chapadlo, které mě hladí po hlavě, mě vlastně nedrží pod krkem," řekla Vitásková novinářům s tím, že si je vědoma, že "hrábla do vosího hnízda", ale udělala by to znovu.

Vedení ERÚ se zajímá především o solární elektrárny připojené na konci roku 2010 tak, aby se jich týkaly vysoké výkupní ceny proudu. Vitásková chce, aby zdroje připojené od roku 2014 nezískaly nárok na provozní podporu a aby byl zároveň stanoven strop pro množství podporované elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zdroje: