V ostravské zoo bojují o záchranu sloního mláděte

- Aktuality autor: Danica Klein

Pracovníci ostravské zoologické zahrady dál bojují o záchranu života sloního mláděte, které nechce pít. Dnes se jim podařilo malé slůně narozené v úterý nakrmit sondou přímo do žaludku. Pro tento krok se zoo po dlouhých úvahách rozhodla dnes ráno. Slona se totiž nedaří opakovaně nakrmit ani náhražkou mateřského mléka. Nemá dostatečný sací reflex, řekla mluvčí zahrady Šárka Kalousková. 

Slůně

Slůně,zdroj: ZOO Ostrava

Pracovníci zahrady se slona nejprve znovu pokoušeli napojit bez oddělení od jeho matky Vishesh, které podali utišující léky. "Opět se bohužel potvrdilo, že mládě nemá dostatečně vyvinutý sací reflex. Poté jsme se pokusili mládě oddělit, což bylo o něco složitější než minule, nicméně nakonec se to podařilo. Byla mu zavedena sonda přímo do žaludku," uvedla Kalousková. 

Připomněla, že procedura je poměrně složitá a je potřeba velkých zkušeností a opatrnosti, aby nenastalo vnitřní poranění zvířete. "Následně byla mláděti podána denní dávka náhražky sloního mléka s iontovým roztokem obsahujícím minerální látky a s glukopurem, který dodá slůněti energii. Ihned poté byla matka s mládětem opět spojena. Vishesh mládě i tentokrát přijala a zůstávají nadále společně," uvedla Kalousková. 

V dalších hodinách se ošetřovatelé budou znovu pokoušet stimulovat mládě k pití. Vzhledem k tomu, že jej však matka intenzivně brání, je to podle mluvčí nebezpečná procedura s velmi nejistým výsledkem. 

Mládě, které od porodu nepřijímá mateřské mléko, se ošetřovatelé nejprve snažili nakrmit z láhve přes bariéry. Vishesh je totiž chována v takzvaném chráněném kontaktu, a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi. Po neúspěšných pokusech se nakonec rozhodli pro riskantní krok a mládě od matky oddělili, aby ho mohli nakrmit. Ukázalo se však, že má problémy se sacím reflexem. Nakonec se tedy v zoo rozhodli nakrmit mládě sondou přímo do žaludku. 

Sameček uhynul

České zoo nemají s takto komplikovaným případem zkušenosti, zoo proto ještě v noci kontaktovala odborníky z celého světa. "Podařilo se nám zjistit, že podobnou situaci řešili v několika málo zoo, kde se v některých z nich podařilo u mláděte po několikadenním dokrmování z lahve znovu sací reflex nastartovat, a to se poté naučilo pít mléko od své matky. Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná," řekla Kalousková s tím, že situace v Ostravě je zcela odlišná.

Letos sedmnáctiletá slonice Vishesh v úterý ráno porodila své druhé mládě. První přivedla na svět v březnu 2011, šlo o první slůně narozené v Česku. Sameček ale v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. Zoo se v úterý rozhodla, že pavilon slonů zůstane na nezbytně dlouhou dobu uzavřený, aby mládě i jeho matka měly dostatečný klid. 

Tagy: záchrana slůně ostravská zoo

Zdroje: ČTK