V japonské elektrárně Fukušima opět selhal chladící systém

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Chladící systém nádrže s vyhořelým palivem jednoho z reaktorů japonské jaderné elektrárny Fukušima opět selhal. Po dvou hodinách se ale jeho činnost podařilo obnovit. Jde o druhý podobný výpadek za necelý měsíc.

Dnešní selhání zřejmě způsobily stavební práce, které mají předejít opětovnému průniku drobných živočichů do elektrárny. Za pravděpodobného viníka předchozího výpadku byla totiž označena krysa. 

"Dělníci v objektu natahovali sítě, které mají propříště zabránit tomu, aby se do objektu dostali drobní živočichové," upřesnila společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje. 

Po výpadku dodávek elektřiny do chladícího zařízení minulý měsíc bylo u jednoho z rozvaděčů nalezeno tělo patnácticentimetrového hlodavce. Chlazení tehdy nefungovalo dva dny. 

V nádržích se chladí použité palivo z atomových reaktorů, přičemž se uvolňuje velké množství tepla. Kdyby delší dobu nefungovalo ochlazování, mohla by voda v nádržích začít vřít, odpařovala by se a vyhořelé palivové tyče by byly vystaveny vzduchu. To by představovalo vážný problém a možnost úniku radiace. 

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a cunami 11. března 2011. Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity. Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily. Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy podle expertů potrvá ještě roky.

Tagy: Fukušima jaderná energie

Zdroje: ČTK