V Bangladéši rozdávali oblečení, v tlačenici zemřelo 23 lidí
10. 7. 2015 – 9:37 | Zpravodajství | roj

V továrně na severu Bangladéše se v rámci charitativní akce zdarma rozdávaly oděvy. Zájem byl tak vysoký, že v tlačenici před branou továrny bylo ušlapáno nejméně 23 lidí, dalších 50 bylo zraněno. Konečný počet obětí bude ale podle policie mnohem vyšší.
Neštěstí se stalo ve města Maimansingh u úzkého vchodu do areálu továrny, kde se vydávaly zadarmo oděvy. Šlo o charitativní akci pořádanou v rámci muslimského postního měsíce ramadánu. Bohatí Bangladéšané mají ve zvyku v tomto období obdarovávat méně zámožné ošacením.
Policisté zatkli sedm lidí, mezi nimiž je majitel továrny. Podle policie se charitativní akce konala v továrně na výrobu žvýkacího tabáku a neštěstí se stalo před pátou hodinou ranní místního času (po půlnoci SELČ). U brány objektu se sešlo 1500 lidí a jakmile majitelé ohlásili, že začnou vydávat šatstvo, snažil se dav dostat dovnitř.
Mezi mrtvými je 22 žen a jedno dítě. Agentura AP napsala, že distribuci oděvů zorganizoval ve svém domě bohatý Bangladéšan, který podniká v oblasti tabákového průmyslu. Burzu oděvů prý pro muslimy pořádá o ramadánu každý rok. Pro dnešní příležitost si nevyžádal policejní pomoc a ocitl se mezi zatčenými.
Na televizních záběrech bylo vidět spoušť, která vznikla, když několik lidí z tlačícího se davu padlo na zem a ostatní se přes ně převalili. Na snímcích byly stovky zakrvavených a roztrhaných sandálů. Police oznámila, že zatím našla 23 obětí, ale že mnozí si své mrtvé příbuzné odnesli domů ještě před příjezdem policistů.
"Moje žena tam šla, aby si vzala šaty pro naše děti a pro sebe. Nevím, co se teď s dětmi stane," sdělil majitel rikši Mohammad Rabiul, který přišel o ženu.
AFP připomněla, že zajištění bezpečnosti v podnicích a továrnách je letitý problém Bangladéše. V dubnu 2013 se u Dháky zřítila osmipodlažní budova s textilními dílnami. V jejích troskách přišlo o život přes 1100 lidí. Šlo o nejhorší neštěstí tohoto druhu v dějinách.