Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Už se o tom mluví. Padne-li Nečas, může být premiérem Schwarzenberg

Už se o tom mluví. Padne-li Nečas, může být premiérem Schwarzenberg
zdroj: Mediafax

Knížepán a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg premiérem. I tak by mohl vypadat plán B, pokud by nevydržela vláda v současné trojkoaliční podobě. Plán přitom počítá s tím, že prezident Václav Klaus již nepověří sestavováním případné nové vlády předsedu ODS a dosavadního premiéra Petra Nečase.

O tom, že současná křehká shoda trojkoaliční vlády nemusí přežít červen letošního roku se již spekulovalo dříve, než se koaliční partneři na jednání ve formátu K12 domluvili na ukončení vládní krize. Podle informací ParlamentníchListů.cz se právě o tomto tématu živě diskutovalo mezi poslanci na probíhajícím jednání pléna poslanecké sněmovny tento týden. Informaci o údajně rodícím se plánu B redakci potvrdili čtyři poslanci z koaličních stran, kteří si nepřáli být jmenováni

Nečas už vládu sestavovat nebude

To, že po předchozích tvrdých vyjádřeních směrem k Věcem veřejným Petr Nečas v zájmu udržení koalice ustoupí od okamžitého odvolání ministrů Véček bylo jasné v okamžiku, kdy podle dobře informovaných zdrojů prezident Václav Klaus Nečasovi naznačil, že jej nepověří sestavováním nové vlády poté, co by se ta stará odchodem Věcí veřejných z koalice rozpadla.

Do té doby byl podle řady informací z koaliční kuloárů a zdrojů blízkých Hradu na stole dvojkoaliční projekt ODS spolu s TOP 09 s podporou případných přeběhlíků z Věcí veřejných. Jak pro ParlamentníListy.cz řekl dobře informovaný zdroj, současný plán B sice zachovává myšlenku dvojkoalice či trojkoalice pravicových stran, ale už nepočítá s Petrem Nečasem na postu premiéra.

Celý článek na ParlamentniListy.cz