USA vydaly Dahlgrena do Česka. Čeká v cele na vazbu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 8. 2015 15:10) - Aktuality autor: roj

Američana Kevina Dahlgrena, který je v Česku obviněný ze čtyřnásobné vraždy, dnes vydaly Spojené státy českým soudům ke stíhání. Po přistání dnes dopoledne v Praze ho policejní vrtulník dopravil do cely v Brně, kde čeká na soudní rozhodnutí o uvalení vazby. Je to poprvé, co Spojené státy někoho vydaly ke stíhání v Česku.  

Američan Kevin Dahlgren podle státního zástupce zavraždil v Brně v květnu 2013 čtyři své příbuzné

Američan Kevin Dahlgren podle státního zástupce zavraždil v Brně v květnu 2013 čtyři své příbuzné,zdroj: Profimedia.cz

Na Dahlgrena vydal mezinárodní zatykač brněnský městský soud. Po vydání Američana do České republiky by měl jít podle zákona před soudce, který zatykač vydal. Až pak může státní zástupce podat ke Krajskému soudu v Brně žádost o vzetí Dahlgrena do vazby. Až pak lze předpokládat stanovení termínu pro zahájení procesu.

"To, že se pan Dahlgren dostal do ČR, je pro nás velice pozitivní. Je to odraz, myslím, i té dobré práce, kterou odvezli naši kriminalisté i velmi dobré práce naší justice," uvedl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Připomněl, že USA své občany ke stíhání do ciziny nevydávají.

Dahlgren je ve vězení od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady od té doby vyjednávaly s USA o jeho vydání. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je jeho vydání mimořádný úspěch.

"V mezinárodním společenství z hlediska státní suverenity je patrná určitá zdrženlivost k vydávání vlastních občanů a nyní se jedná o historicky prvního občana USA vydaného do České republiky," uvedl Pelikán. Ministerstvo zahraničí považuje Dahlgrenovo vydání za mimořádný úspěch české justice i diplomacie.

"Spojené státy a Česká republika úzce spolupracují v soudních záležitostech a naše orgány činné v trestním řízení koordinují zpracování právních žádostí," uvedl dnes americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.

Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že je za rozhodnutí amerických úřadů vděčný. "Myslím si, že se Američané v tomto případě zachovali korektně," uvedl Zeman.

S vydáním americké soudy souhlasily již před časem, Dahlgrenovi právníci však podali stížnost proti legálnosti vazby, což celé řízení výrazně zpomalilo. Minulý týden se obrátili na Nejvyšší soud USA poté, co soudy nižší instance rozhodly, že při vydávání není nutné čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby.

Ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzdvihlo postoj amerických protějšků a ministra Johna Kerryho, který s vydáním Dahlgrena souhlasil.

Podle Pelikána však mohl být do Česka dopraven už o víkendu. Jeho advokáti však využili všech způsobů, aby převoz oddálili. "V posledních dnech to bylo dosti dramatické. On už měl sem být eskortován o víkendu, ale potom co mu byl zamítnut opravný prostředek podaný k jednomu se soudců Nejvyššího soudu, tak ho podal k druhému soudci, čímž zase získal několik hodin," popsal Pelikán.

České úřady Dahlgrena obvinily, že brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. V Česku zatím běží trestní řízení. Policie ještě musí kauzu předat žalobcům, kteří podávají obžalobu k soudu. Pokud tento scénář nastane, tak se bude kauzou zabývat Krajský soud v Brně.

Tagy: Česko Brno zahraničí domácí Spojené státy americké česká justice justice a soudy americká justice únosy a vraždy

Zdroje: ČTK