Tymošenková musí zůstat ve vazbě, soud ji nedovolil propustit

- Aktuality autor: red

Někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která čelí žalobě za poškození státu při podpisu smlouvy o nákupu ruského zemního plynu v roce 2009, zůstává nadále ve vazbě. Soud dnes odmítl její odvolání proti vazbě, napsala agentura Reuters.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Právníci Tymošenkové v odvolání argumentovali tím, že vazba byla uvalena protizákonně. Dnešní rozhodnutí odvolacího soudu označila obhajoba za "podivné".

Politické pronásledování

Proces s Tymošenkovou, která je zadržována od pátku minulého týdne, má podle plánu pokračovat v pondělí. Expremiérka označuje kauzu za projev politického pronásledování a pomstu prezidenta Viktora Janukovyče za prozápadní "oranžovou revoluci" z roku 2004, v níž sehrála klíčovou roli.

Uvalení vazby na někdejší ministerskou předsedkyni vyvolalo ve světě znepokojení, ukrajinská diplomacie a vládní strana prezidenta Viktora Janukovyče tento krok hájí jako oprávněný. USA požadovaly její okamžité propuštění, pochybnosti o nestranném charakteru procesu vyjádřila i Evropská unie.

Český prezident Václav Klaus v úterý dopisem požádal Janukovyče o osobní ujištění, že v případě Tymošenkové nejde o politický proces. Ukrajinský prezident politickou motivaci odmítl a poznamenal, že se nebude vměšovat do činnosti ukrajinských soudů.

Tagy: soud vazba propusteni tymosenkova janukovyc

Zdroje: ČTK