Trumpova cla jen pomohla k posílení vlivu Číny v Africe. Nově se přidává Keňa
24. 4. 2025 – 12:28 | Zpravodajství | Alexej Chundryl

Keňský prezident William Ruto a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching plánují užší spolupráci a vytvoření "čínsko-africké komunity," píší dnes agentury Reuters a AP.
Společně také odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na veškerý dovoz do Spojených států. Ruto, který je momentálně už na třetí návštěvě Pekingu od roku 2022, označil Trumpovu obchodní válku za možný "smrtelný úder" nynějšímu světovému řádu.
Keňa chce následovat "čínskou pozoruhodnou cestu proměny ve vládnutí, hospodářském rozvoji a světovému vůdcovství", uvedl dnes na pětidenní státní návštěvě Číny Ruto. Zároveň poděkoval Si Ťin-pchingovi za desítky milionů dolarů, které Peking investoval do keňského zdravotnictví, školství, nebo opatření proti přírodním katastrofám. Přispěl také na plánovaný nový komplex keňského ministerstva zahraničí. Dnes obě hlavy států podepsaly další dohody o vzájemné spolupráci.
Ruto také ve středu vystoupil na Pekingské univerzitě, kde kromě Trumpových cel zkritizoval Radu bezpečnosti OSN a současný světový řád, píše AP.
Rutovi se podle agentury AP podařilo zvítězit v prezidentských volbách 2022 díky slibu, že zlepší ekonomickou situaci v zemi. Tamní hospodářství se potýká s velkým zadlužením. Nově také musí Keňa společně s dalšími africkými státy čelit nejistotě ohledně uvalení amerických cel. Pro Keňu představují USA jedno z největších odbytišť jejího zboží, zatímco Čína je jejím hlavním dodavatelem.
"Čína přikládá velkou důležitost čínsko-keňským vztahům," řekl čínský prezident. Dodal, že obě země budou hledat společné řešení na celní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Trump uvalil 145procentní clo na Čínu s výjimkami pro některou elektroniku. Čína odpověděla 125procentním clem na dovoz z USA.
Keňa je také klíčovým účastníkem iniciativy Hedvábná stezka, což je čínský zahraničněpolitický projekt, jehož snahou je propojit Afriku, Asii a Evropu prostřednictvím budování silnic, železnic, letišť a další infrastruktury. Ačkoliv si může tato iniciativa připsat řadu úspěchů, její kritici upozorňují na zadlužení států, které se na Hedvábné stezce podílejí, a také na dopad, jenž má projekt na životní prostředí, píše agentura AP.