Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Tlouštík nadělil Španělům 63 miliard

Tlouštík nadělil Španělům 63 miliard
Slosování Tlouštíka se kvůli pandemii covidu-19 poprvé konalo bez obecenstva | zdroj: Profimedia

Celkovou částku 2,4 miliardy eur (63,1 miliardy Kč) si rozdělili Španělé v tradiční vánoční loterii El Gordo (Tlouštík), jejíž slosování se konalo v madridské opeře - kvůli pandemii covidu-19 poprvé bez obecenstva.

Každý los v ceně 200 eur (asi 5260 Kč) může vyhrát až čtyři miliony eur (105 milionu Kč). Dělí se ale na deset kuponů s identickými čísly, takže lidé si obvykle kupují právě jen kupony, ne celé losy, a mohou v takovém případě vyhrát maximálně 400 000 eur (10,5 milionu Kč). Každé číslo je vytištěno ve 172 sériích, výherců na jedno číslo může být tudíž velké množství.

V jiných loteriích lze v jackpotu vyhrát větší peníze, El Gordo ale zajišťuje alespoň minimální výhry pro tisíce sázejících. Španělská loterie je zároveň největší na světě z hlediska výše celkové výhry.

Ve Španělsku jde o velkou společenskou událost, přičemž téměř každý si obvykle koupí alespoň jeden kupon. Slosování v madridské opeře, kde výherní čísla tradičně oznamují děti z madridské školy San Ildefonso, napjatě sledují u televizních obrazovek miliony lidí.

Loterie byla založena v roce 1762 a původně byla charitativním podnikem. Dnes její výtěžek putuje do španělské státní pokladny, z níž se financují investice ve školství, zdravotnictví či sociálních službách.

Zdroje: