Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Tibetská pěnkava nebyla 80 let vidět. Teď se znovu objevila

Tibetská pěnkava nebyla 80 let vidět. Teď se znovu objevila
Tibetská pěnkava Leucosticte sillemi | zdroj: orientalbirdimages.org

Západní vědci tibetskou pěnkavu objevili poprvé v roce 1929, ale pak se hned ztratila z očí. Teď ji však znovu zaznamenal francouzský turista, který musel zůstat kvůli nemoci déle v horském táboře. Zprávu přinesla BBC. 

Dvě šedobílé pěnkavy o velikosti vrabce poprvé na Západ přivezl holandský ornitolog Jerome Alexander Sillem z expedice do Karákóramu v roce 1929. Nyní je však tato oblast mezi Čínou, Indií a Pákistánem kvůli nekončícím sporům o území pro vědce těžko dostupná. 

Podle svého nálezce jsou dvě pěnkavy v Amsterdamském muzeu pojmenované latinsky Leucosticte sillemi. 

Pak bylo ale na dlouhou dobu ticho. Až nyní francouzský fotograf Yann Muzika pěnkavy opět uviděl v čínské provincii Čching-chaj. Musel se totiž během pobytu v horách kvůli otravě jídlem o něco déle zdržet na místě. 

Vysoko v horách

Po dvou dnech rekonvalescence se rozhodl projít v okolí. "Viděl jsem nejdříve hejno druhu Carpodacus roborowskii a spolu s nimi tam byl jeden pták, kterého jsem neznal," uvedl Muzika. "Než zase odletěl, stihl jsem si ho vyfotit."

"Když jsem se vrátil domů, nahrál jsem fotky do počítače a nechal to pár týdnů tak. Nedařilo se mi pěnkavu identifikovat, ale v knize Ptáci Číny byl krátký popis Sillemovy horské pěnkavy, která se zdála velmi podobná," popsal Muzika. Odborníci pak jeho nález potvrdili.

Tibetská pěnkava byla nalezena v červnu 2012 ve vysoké nadmořské výšce (nad 5000 metrů), 1500 kilometrů jižně od původního naleziště v roce 1929.

 
 


Zdroje: