Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 8°C Skoro jasno

Tady psychopat a rváč, zavolal nám Kalousek. Ať žije facka

Tady psychopat a rváč, zavolal nám Kalousek. Ať žije facka
zdroj: Mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek se v poslední době „proslavil" zfackováním mladíka, který ho urážel a údajným slovním napadením vicepremiérky Karolíny Peake na vládě. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík však svého stranického místopředsedu hájí. A sám Kalousek je v dnech získání ceny časopisu Emerging Markets zřejmě v dobré náladě.

"Nepovažuji za fér to, že si někdo troufá to jakkoli hodnotit a používat třeba i v politickém boji i přesto, že u toho nebyl. Nechápu, jak Bohuslav Sobotka může kritizovat jednání Miroslava Kalouska, když to neviděl, nezná souvislosti. Přitom právě on byl před časem obětí útoku možná stejně agresívního jedince. Nevím ale o nikom, kdo by ho podezíral z toho, že na tom napadení měl také nějaký podíl viny," řekl ParlamentnímListům.cz ke Kalouskově excesu s mladíkem, který mu slovně vyhrožoval šibenicí, šéf poslanců TOPky Petr Gazdík.

Zdůraznil, že dělat předčasné závěry, když s největší pravděpodobností i policie teprve zkoumá záběry bezpečnostních kamer, není normální. "Stejně tak by se přece nemělo pokládat za normální to, že někdo bude beztrestně vulgárně nadávat členovi vlády, vyhrožovat mu pověšením a podobně," dodal Gazdík.

Podle mediálního analytika Karla Hvížďaly se od činu Miroslava Kalouska nedá očekávat ani to, že by tím vstoupil do politických dějin. A to prý zřejmě ani těch krátkodobých.

"Kdopak si dnes vzpomene na Kalouskovu jarní mystifikaci novinářů s údajnou nahrávkou? V Čechách se bohužel v takovýchto kontextech rychle zapomíná a zapomíná se skoro vše," povzdechl si Hvížďala.

Doplnil však to, že zatímco my zapomínáme, nezapomíná nám tento styl chování Evropa. "Oni nás do určité míry sledují. A stále více dáváme prostřednictvím naší politické reprezentace důkazy, jako bychom vůbec ze "starého kontinentu" nebyli. To je asi vše, co se k tomu dá říct, jinak se k tomu opravdu vyjádřit nelze," uzavřel svůj komentář pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.

Samotný Miroslav Kalousek krátce po incidentu situaci okomentoval tak, že udělil jendomu "spratkovi" výchovnou lekci. I když premiér Petr Nečas na toto téma ještě týž večer vtipkoval, že zatímco si vysloužil Kalousek ocenění ministra roku, rozhodně se u něj nedá mluvit o tom, že by byl takté "pedagogem roku". Později však v rozhovoru pro server iDnes.cz vyjádřil premiér obavy o zdraví ministra financí, které údajně mají vycházet z jeho zvyšující se agresivity i vůči dalším politikům - například Karolíně Peake.

Mezitím se ministru financí možná vrací dobrá nálada. Ještě předtím, než získal za oceánem očekávané ocenění, reagoval na telefonát ParlamentníchListů.cz slovy: "Washington D.C.,  tady známý psychopat a rváč."