Studenti práv v Plzni usilují o záchranu své fakulty

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Studenti právnické fakulty v Plzni, které kvůli neprodloužení akreditace hrozí zánik, předali dnes na ministerstvu školství (MŠMT) petici za zachování své školy. Obsahovala zhruba 10.000 podpisů, z toho třetinu studentů Západočeské univerzity a zbytek veřejnosti z celé republiky.

Dále studenti předali prohlášení akademické obce fakulty s více než 1100 podpisy. Řekl to jeden z koordinátorů aktivit proti zrušení práv, student Michal Volf.

"Petici jsme předali dnes v 10:00 tiskovému mluvčímu. Chtěli jsme ji dát přímo do rukou panu ministrovi, ale ten byl mimo budovu," uvedl.

Mluvčí ministerstva studentům slíbil, že ji co nejdříve odevzdá ministru Josefu Dobešovi (VV) a bude studenty informovat o dalším dění souvisejícím s jejich fakultou. Ti nejvíce čekají právě na verdikt ministra, který buď potvrdí, nebo vrátí zpět k přepracování rozhodnutí akreditační komise z 1. února. Komise tehdy navrhla prodloužit akreditaci pouze od července do konce letošního října, poté by musela fakulta zaniknout. Verdikt ministerstva bude znám do konce tohoto týdne.

Podpisy byly posbírány za uplynulé tři týdny

Samotní pedagogové a studenti podepsali ještě prohlášení za zachování fakulty podpořené nesouhlasem se stanoviskem akreditační komise. Podpisy na oba dokumenty sbírali studenti uplynulé tři týdny, a to jak písemnou formou, tak elektronicky. Do veřejné petice jich nashromáždili více než 10.000, ale kvůli korektnosti některé podpisy vyřadili.

Akreditační komise navrhla 1. února ministerstvu neprodloužit od listopadu 2012 akreditaci magisterského programu plzeňským právům. Odůvodnila to zejména nedostatečným personálním zabezpečením, minimální vědeckou publikační činností a chybějícími granty. Proti rozhodnutí se okamžitě zvedla vlna odporu hlavně z řad studentů prvních a čtvrtých ročníků. Těch je zhruba 1500, a kdyby fakulta skončila, museli by dostudovat jinde.

Psali jsme: Práva v Plzni zaniknou, ministerstvo neprodlouží ani bakalářskou akreditaci

Tagy: Plzeň školství dobes

Zdroje: ČTK