Putin si volby "dobře připravil", glosuje ironicky Schwarzenberg

- Aktuality autor: Michal Polák

Ruské prezidentské volby, v nichž v prvním kole zvítězil nynější premiér Vladimir Putin, dopadly přesně podle očekávání a Putin je "dobře připravil", míní český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dnes to řekl, že na nynější podobě česko-ruských vztahů se po volbách zřejmě nic nezmění.

"Volby dopadly přesně podle očekávání: procenta byla správná, všechno šlo podle plánu. Takže můžu pouze blahopřát budoucímu prezidentovi  Putinovi, jak dobře ty volby připravil," prohlásil šéf české diplomacie.

Čtěte dále: Putin získal téměř 64 procent hlasů, překvapil liberál Prochorov

Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole prezidentských voleb, když své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou. Podle předběžných výsledků pro současného premiéra hlasovalo více než 45 milionů ruských voličů, což představuje 63,75 procenta hlasů. Ke zvolení by Putinovi stačila nadpoloviční většina.

Volby svět napjatě sledoval především kvůli možným porušením zákona a falšování výsledků. Loni na protest proti podobným praktikám při volbách parlamentních vyšly do ulic velkých měst desetitisíce nespokojených občanů.

Vztahy s Českem to nemění

Na česko-ruských vztazích se podle Karla Schwarzenberga po Putinově návratu do Kremlu, kde už vládl v letech 2000 až 2008, nic nezmění. "Budeme mít na dlouhé roky Vladimira Putina a už celkem víme, jak s ním na tom jsme," míní šéf české diplomacie.

Rusko bude podle něj v příštích letech pokračovat na své cestě utužování vztahů se státy, jako jsou Bělorusko, Kazachstán či Ukrajina, tedy nyní nezávislými zeměmi někdejšího Sovětského svazu.

Schwarzenberg si ani nemyslí, že nastanou změny v ruském přístupu k řešení například problémů na Blízkém Východě. V minulých dnech Moskva čelila kritice za své veto rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která odsuzovala postup syrského režimu proti vlastním občanům. "Oni to nějak posoudí. Na každý pád nepřipustí řešení, které by znamenalo oslabení ruského vlivu," míní ministr. Dodal, že pokud by byla nalezena formule posilující ruský vliv v oblasti, "jsou všechna řešení možná".

Tagy: Rusko schwarzenberg

Zdroje: ČTK