Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Spolu by ve volbách dostalo třetinu hlasů, upevnilo vedení nad ANO

Spolu by ve volbách dostalo třetinu hlasů, upevnilo vedení nad ANO
Volby by vyhrála koalice Spolu | zdroj: Profimedia

Vládní koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by ve sněmovních volbách získala 33,5 procenta hlasů. Druhé ANO by dostalo 28,5 procenta a koalice Pirátů a STAN 11,5 procenta hlasů. Vyplývá to z dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ zveřejněném v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Oproti předchozímu průzkumu z března si polepšila koalice Spolu i samotná ODS, ostatní vládní strany ale spíše ztrácely.

Pokud by strany kandidovaly samostatně, zvítězilo by ANO bývalého premiéra Andreje Babiše se ziskem 27,5 procenta, to je stejně jako před měsícem. ODS v čele se současným předsedou vlády Petrem Fialou na druhém místě v dubnovém modelu posílila o 3,5 procentního bodu a získala by 26 procent hlasů.

S odstupem následuje SPD s 11 procenty a STAN s deseti procenty. SPD si polepšila o 1,5 procentního bodu, odhadovaný zisk STAN se za měsíc nezměnil. Přízeň voličů SPD kolísá mezi jednotlivými vlnami dotazování v rozmezí tří procentních bodů, uvedli autoři průzkumu. Do Sněmovny by se dostali ještě Piráti s pěti procenty. Oproti březnu by ale ztratili 2,5 procentního bodu.

Lidovci, komunisté i sociální demokraté pod čarou

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by podobně jako v březnu zůstala KDU-ČSL, která by nyní získala 4,5 procenta hlasů. Mimo Sněmovnu by se ocitla také TOP 09 se třemi procenty, meziměsíčně ztratila dva procentní body. Tři procenta by podle modelu dostala také Přísaha, ČSSD by dalo hlas 2,5 procenta voličů, po dvou procentech by měli shodně komunisté a Zelení.

V modelu s dvěma koalicemi tak, jako tomu bylo u loňských říjnových voleb, si uskupení Spolu oproti průzkumu před měsícem o dva procentní body polepšilo. Teď by vyhrálo by s podporou třetiny voličů. Spolu by si tak podle autorů modelu upevnila vedení před hnutím ANO, které by v dubnu v tomto případě získalo 28,5 procenta.

Koalici Pirátů se STAN by připadlo třetí místo se ziskem 11,5 procenta, což je o čtyři procentní body horší výsledek než v předchozím průzkumu. Hnutí SPD by si polepšilo, a to na jedenáct procent. Další strany a hnutí včetně ČSSD a KSČM se modelu umístily pod pětiprocentní hranicí.

Zdroje: