Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 9°C Skoro jasno

Sobotka: Paroubek chce vládnout s komunisty, já s TOP 09

Sobotka: Paroubek chce vládnout s komunisty, já s TOP 09
zdroj: tisková zpráva

Paroubek chce koalici s komunisty, ODS by měla vládnout s TOP 09, levice ve sněmovně stojedničku nemá. Říká předseda senátu Přemysl Sobotka.

Šéf senátu si vykládá pondělní brífink Jiřího Paroubka po svém. Podle Přemysla Sobotky se sociální demokraté už vidí jako vítězové voleb, kteří si do vlády přizvou komunisty. Na každý pád, Sobotkovi by se nejvíce zamlouvalo, kdyby kabinet sestavovali jeho občanští demokraté a to s TOP 09 a lidovci.

Pondělní pokračování diskuse na téma budoucí politické vlády odstartoval Paroubek odpoledne na tiskové konferenci. Novinářům popřel, že by chtěl po volbách vládnout ve velké koalici s ODS.

„Paroubek kalkuluje s levicovým výsledkem voleb. Teďka potvrdil, že bude s komunisty," četl posléze senátor Sobotka mezi řádky na radiu Impuls. A podle svých slov hodlá učinit vše, aby se takový scénář nenaplnil.

I když politici o povolebním uspořádání hovoří neradi, Sobotka se vyznal, že nejlepší by v jeho očích byla středo-pravicová vláda ODS, lidovců a TOP 09. A to přes fakt, že nová konzervativní strana ukrajuje zavedeným občanským demokratům z preferenčního koláče.

„Je to tak, ohrožuje naše vítězství, protože nám bere hlasy," uznává senátor. Zároveň ale dodává: „Pro nás je to velmi pozitivní koaliční partner, ale nejdříve musíme vyhrát."

Sobotka: Levice ve sněmovně stojedničku nedá

O mnohých hlasech se přitom bude rozhodovat na bojišti poslanecké sněmovny, kam míří několik údajně populistických návrhů. „Senátem návrhy levice neprojdou. Věřím, že to vrátíme sněmovně," řekl Sobotka.

A podle něj by i zde měly novely napodruhé narazit. Potřebnou stojedničku k přehlasování totiž dolní komora v tuto chvíli nemá, míní Sobotka. „A je tu ještě pan prezident," připomněl zařeknutí se Václava Klause, který nechce podepsat jakýkoli zákon, který by zvedl deficit státního rozpočtu.

Jak ale Sobotka podotkl, reálný výsledek hlasování poslanců i rezultát voleb do sněmovny prozradí jedině čas: „Na to si budeme muset počkat, do té doby jsou to jen spekulace."

www.parlamentnilisty.cz