Už čtrnáctý americký stát povolil lékařské užívání marihuany

- Aktuality autor: red

New Jersey se stalo čtrnáctým americkým státem, kde je za stanovených podmínek povoleno užívání marihuany ze zdravotních důvodů. Zákon, jenž otevírá chronicky nemocným pacientům přístup k marihuaně, v pondělí podepsal guvernér Jon Corzine během svého posledního dne v úřadě.

Na jeho místo nastoupí nově zvolený guvernér Chris Christie, napsala agentura AP.
Na základě zákona budou pacienti moci napříště mírnit s pomocí marihuany příznaky takových nemocí, jako je rakovina, AIDS, zelený zákal či roztroušená skleróza. V New Jersey vzniknou výdejny, kde nemocní s předpisem od lékaře drogu dostanou. Nelegální nadále bude pěstování marihuany doma či řízení automobilu pod jejím vlivem.


Přestože se v USA v posledních letech postoj k marihuaně uvolnil, nadále je v této zemi řazena mezi nebezpečné látky na stejné úrovni jako například heroin. Americká lékařská asociace loni v říjnu vyzvala federální vládu, aby tuto klasifikaci přehodnotila. V roce 2008 přiznala konzumaci marihuany v posledním roce zhruba desetina ze 350 milionů Američanů. Skutečné číslo prý ale činí 100 milionů lidí.

Češi patří podle statistik EU k nejčastějším kuřákům marihuany, mladí do 24 let ji kouří vůbec nejvíce v Evropě. Zkušenost s touto drogou přiznává více než polovina populace. Stejný počet Čechů souhlasí s jejím využíváním pro lékařské účely. Pro její úplnou legalizaci je 44 procent obyvatel.

Od počátku ledna v Česku není podle nového vládního nařízení trestné držení marihuany do množství 15 gramů. Za přechovávání většího množství marihuany pro vlastní potřebu mohou soudy uložit až rok za mřížemi.

Zdroje: ČTK