Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Snaha Vatikánu: Prosadíme zákaz potratů i v ČR

Snaha Vatikánu: Prosadíme zákaz potratů i v ČR
zdroj: Profimedia

Katolická církev se pokouší prosadit zákaz potratů v evropské sedmadvacítce. Nikoho nejspíš nepřekvapí, že v čele této iniciativy stojí polský kardinál. Naši severní sousedé patří k jednomu z nejzbožnějších národů Evropy. Vatikánská administrativa přitom obchází ustanovení, podle něhož je tato legislativa plně v rukou jednotlivých členských států.

Polský kardinál Stanislaw Rylko shání se svými spolupracovníky z iniciativy „Jeden z nás“ podpisy pod petici, která by mohla vyvrcholit zákazem potratů v celé EU, tedy i v Česku. Zprávu přináší dnešní Právo. Celou akci zaštiťuje vatikánská administrativa.

Potrat jako vražda

„Kampaň za sběr podpisů má název „Jeden z nás“ a organizuje ji Papežská rada pro laiky, které předsedá polský kardinál Stanislaw Rylko. Požaduje, aby „se s každým lidským životem zacházelo na stejné právní úrovni od početí“, což by potraty znemožnilo, protože by se pak dostaly na úroveň zabití nebo vraždy,“ píše deník.

Platí sice, že EU nesmí zasahovat do práva na potrat v jednotlivých státech, ale církev našla cestu, jak toto pravidlo obejít. Z unijní kuchyně totiž mohou vycházet předpisy, které ošetří zásady rovnosti a důstojnosti všech osob.