Dnes je středa 11. prosince 2024., Svátek má Dana
Počasí dnes 1°C Zataženo

Slovensko podle Amnesty International nepřiměřeně omezilo některá práva

Slovensko podle Amnesty International nepřiměřeně omezilo některá práva
zdroj: Profimedia

Slovensko podle nevládní organizace Amnesty International nepřiměřeně omezilo práva na shromažďování a na svobodu projevu.

Bez legislativní ochrany zůstali příslušníci LGBT+ komunity a Romové nadále čelili diskriminaci a sociálnímu vyloučení. Organizace to napsala ve zprávě o hodnocení lidských práv na Slovensku v letošním roce. ČTK ji poskytla mluvčí Amnesty International Slovensko Daniela Mužíková. Vyjádření slovenských úřadů ČTK zjišťuje.

"Novela zákona o shromažďovacím právu, schválená v červnu, porušila ústavu země a mezinárodní závazky Slovenska v oblasti lidských práv. Zavedla několik nových omezení práva na protest a poskytla samosprávám široké pravomoci zakazovat pokojná shromáždění," tvrdí Amnesty International.

Změny ve shromažďovacím právu navrhla vláda v balíku opatření po květnovém pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko dnes oznámilo, že podává podnět k ústavnímu soudu, aby tento zákon prozkoumal.

Amnesty International ve zprávě také uvedla, že novým zákonem o Slovenské televizi a rozhlasu parlament posílil vládní kontrolu nad veřejnoprávními médii. Slovenské ministerstvo kultury předložení nového zákona zdůvodnilo tím, že vysílání veřejnoprávní televize a rozhlasu začalo postupně ztrácet prvky objektivnosti a rezignovalo na vyváženost.

Podle Amnesty International nezavedlo Slovensko účinná opatření k naplnění rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ohledně nepřiměřeného použití síly policií vůči Romům. Dodala, že úřady rovněž přidělují Romům nájemní byty ve špatném technickém stavu. Bratislava podle organizace pokračovala v rozšiřování systému segregovaných škol.

Amnesty International ve zprávě poukázala rovněž na překážky, kterým trans lidé na Slovensku podle ní čelí v oblasti zdravotní péče, jakož i medicínské a právní tranzice. Dále upozornila, že Slovensko neschválilo zákon o odškodnění dřívějších protiprávních sterilizací žen.

Zdroje: