Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Slíbila práci, dala jen oběd. Špatný vtip?

Slíbila práci, dala jen oběd. Špatný vtip?
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Je matka samoživitelka, jen od dubna napsala celkem osmdesát šest žádostí o práci. Marně. Nejdřív si vybírala, pak už jí to bylo jedno. Skončila zase v evidenci úřadu práce. V minulosti dělala prodavačku i uklízela. Maturita, kurzy i absolvované rekvalifikace jsou jí k ničemu.

„Podporu už nedostávám, takže nemám žádný příjem. Dávají mi jen příspěvek na byt, to jsou čtyři tisíce korun. Jenže byt mě stojí pět tisíc a jídlo platím z toho, co jsem si našetřila. Brzy mi peníze dojdou. Sociální dávky zrušili, teď mám příjem jen na bydlení,“ uvedla dvaačtyřicetiletá paní, říkejme jí Magda. „Jméno mi změňte, nechci, aby se mi někdo mstil,“ podotkla. A tady je důvod, proč se jí nechce říct pravé jméno. Za to, že je nezaměstnaná, se nestydí, dělá co může, aby práci sehnala. Absolvovala spolu s dalšími asi deseti ženami kurz v Meziříčí a ten ji pěkně namíchl.

Slibovanou práci nedostali

Kurz absolvovala skupina lidí začátkem října, skončili v prosinci. „Slíbili nám, že každému najdou práci. Dokonce nám říkali i konkrétně, kam kdo půjde. Uvěřili jsme jim a bylo to pro nás zklamání,“ podotkla Magda. Program dotovaný z Evropské unie mělo pod patronátem Centrum osvěty, kultury a vzdělávání Avarde z Meziříčí. „Jmenovalo se to něco jako psychologicko-právní modul. Chodili jsme tam dvakrát týdně od osmi do tří hodin. Nejvíc jsme se naučili komunikaci, ale nic víc. Bylo to zajímavé, ale žádný užitek z toho nebyl,“ poznamenala Magda. „Oběd byl ale v rámci projektu zdarma,“ směje se. Podle ní bylo v kurzu asi jedenáct žen. „Co vím, žádná z nich práci nemá. Oni jen dělají mrtvého brouka,“ podotkla Magda.

Je čas, práci dostanou

Teď už jsou zřejmě naštvané strany obě. Účastníci projektu, že nemají práci, a Petr Tulia, předseda Demokratické aliance Romů České republiky, který má projekt na starosti v Centru Avarde, kvůli dotazu redakce ParlamentníchListů.cz.

„Vy o tom projektu nevíte nic. Projekt se jmenuje Práce je příležitost. Celkem je účastníků sedmdesát pět, první skupina začala v říjnu. Úspěšně to dokončili. Z pětasedmdesáti lidí během dvou let lze celkem zaměstnat šestnáct,“ vysvětlil Tulia. A důvod, proč slibovali práci všem účastníkům prvního kurzu? Těžko říct, prý je to možné. „Protože ta první skupina byla vynikající, tak jsme si řekli, že se sejdeme znovu v únoru. Dozví se, kde by mohly nastoupit do zaměstnání,“ reagoval Tulia. Pokud jde o dobrou vůli, kterou si jen ženy vysvětlily špatně, netřeba lámat hůl. Jediné co nesedí, jsou počty. Pokud je cílem projektu zaměstnat šestnáct lidí z pětasedmdesáti, tak bude muset organizátor pomoct zajistit práci ženám v prvním kurzu práci vlastním úsilím a kontakty.

V práci držíte hubu a krok, podepsali i tělesné tresty

Za dobu hledání práce je Magda pěkně znechucená. Není sama. „Na úřadu práce nám nikdo neporadí. Pokud mě zaměstnají podnikatelé, musíš držet hubu a krok. Vím, že v jedné firmě museli souhlasit i s fyzickými tresty. Lidé podepíší všechno, jen aby práci měli,“ uzavřela Magda.

K 31. prosinci 2011 bylo v evidenci kontaktních pracovišť úřadu práce ve Zlínském kraji o 3968 uchazečů méně než ke stejnému datu roku 2010. To představuje meziroční pokles celkového počtu uchazečů o zaměstnání o 11,9 procenta. Míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji je vyšší, než je celorepubliková míra nezaměstnanosti, která ke stejnému datu dosáhla hodnoty 8,6 procenta. Na Zlínsku je míra nezaměstnanosti 9,4 procent.