Dnes je středa 25. listopadu 2020., Svátek má Kateřina
Počasí dnes 3°C Zataženo nízkou oblačností

Škrty? To nejhorší nás teprve čeká, upozorňuje ekonom

Škrty? To nejhorší nás teprve čeká, upozorňuje ekonom
zdroj: Profimedia.cz

Česká republika prochází obdobím ekonomické recese, ze které je jen jediná cesta ven – posílit konkurenceschopnost země a nastartovat růst.

Podle viceprezidenta pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost Radka Špicara má stát tři možnosti, jak toho docílit: zvýšit plánovaný schodek, zvýšit daně, a nebo radikálními škrty, což považuje za jedinou přijatelnou variantu. „Myslím, že ještě existuje prostor pro škrty, nezaznamenal jsem velké úsilí v této oblasti,“ řekl Špicar v Otázkách Václava Moravce.

Špicar zároveň upozornil, že se škrty je potřeba zacházet velmi opatrně. „Když se bude škrtat plošně a bez rozmyslu, tak to může velmi poškodit konkurenceschopnost České republiky. Nemělo by se šetřit ve výzkumu, vývoji, školství a dopravní infastruktuře,“ dodal Špicar.

Ekonom Pavel Kohout a člen NERVu se Špicarem souhlasí. „Soukromé firmy byly nuceny škrtat a šetřit, to je něco, co veřejný sektor teprve čeká. Zároveň pokud by se zlepšila efektivita veřejných zakázek, tak by nemusel být v rozpočtu žádný deficit,“ řekl.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,110 26,210
USD 21,940 22,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma