Senát neměl dovolit přímou volbu prezidenta, lituje Pithart

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Senát nikdy neměl dovolit přímou volbu prezidenta, udělal tak u něj neodvolatelného monarchu. Podle prvního ze čtyř předsedů horní komory Petra Pitharta je jeho největší chyba za celých 20 let jeho existence. 

Prezident Miloš Zeman je prvním prezidentem zvoleným lidmi

Prezident Miloš Zeman je prvním prezidentem zvoleným lidmi,zdroj: Profimedia.cz

"Senát si v jakémsi náhlém pominutí smyslů podtrhl nebo uřezal větev, na které seděl, a z prezidenta učinil neodvolatelného monarchu," řekl Pithart.

Poukázal tak na to, že zavedením přímé volby se ztížila možnost přímo voleného prezidenta sesadit. Nově může Senát podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu jen se souhlasem Sněmovny.

"Nevidím důvod, abych reagoval na Petra Pitharta," zprostředkoval reakci Miloše Zemana prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Horní komora podle Pitharta souhlasila s nahrazením parlamentní volby hlavy státu přesto, že si to většina jejích členů nepřála. Vládní i opoziční senátoři spoléhali na to, že přímou volbu zablokují jejich političtí soupeři.

"Při hlasování o způsobu volby prezidenta stály Senát a Sněmovna v ukázněném zákrytu. Byla to podle mého názoru největší chyba za těch 20 let," poznamenal Pithart. Podle něj má Senát smysl jen tehdy, "není-li pouhou replikou Sněmovny".

Největší úspěch? Blokace nákupu gripenů

Svou existenci si horní komora podle Pitharta zaplatila na 100 let dopředu tím, že se postavila proti nákupu gripenů pro českou armádu v řádu desítek miliard korun, a umožnila tak jejich mnohem levnější pronájem.

Poukázal na to také současný předseda Senátu Milan Štěch s poukazem na to, že Sněmovna zatím schválila většinu senátních úprav projednávaných zákonů.

Senát podle statistik dosud z více než 2000 posuzovaných návrhů zákonů umožnil přijetí 70 procent z nich, téměř 500 předloh vrátil poslancům k novému projednání.

Sněmovna vyhověla připomínkám horní komory ve zhruba 310 případech. Platilo to mimo jiné pro zamýšlené zdanění hazardu před pěti lety, kterým by stát a obce přišly bez zásahu Senátu o miliardy korun.

Tagy: Senát ČR Česko domácí česká politika

Zdroje: ČTK