Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 8°C Polojasno

Šéf Svazu pojišťoven: Na nejmodernější léčbu nebudou peníze

Šéf Svazu pojišťoven: Na nejmodernější léčbu nebudou peníze
zdroj: tisková zpráva

Jediné, co může zachránit zdravotní pojišťovny od krachu systému, je prý spoluúčast pacientů třeba na stravovacích službách nebo v podobě regulačních poplatků. V rozhovoru pro Studio Česko to uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Zdravotním pojišťovnám prý neroste výběr pojistného od roku 2008. Když se tento fakt promísí s úsporami státu, který dá v příštím roce na zdravotnictví ještě méně peněz, než letos, vzniká z toho smrtící koktejl. Podle prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha se škrty promítnou i do dostupnosti léků a péče pro pacienty.

„Zdravotní pojišťovny financovaly ze svých rezerv poměrně rozsáhlý nárůst zdravotnického sektoru už v letech 2008, 2009 a letos. Je logické, že v příštích letech bude rezerv absolutní minimum, už na ně nejde spoléhat," řekl Fridrich pro rozhlas.

Pojišťovny také podle něj nebudou platit některé léčebné procedury. „Je to nepříjemné, ale prostě nemůžeme plošně bez jakýchkoliv omezení zavádět každou nejmodernější léčbu. To si nemůže dovolit žádná rozvinutá země a i my budeme muset být opatrní," varoval.

Celý článek na ParlamentniListy.cz