Šance pro klokánky. Dostaly splátkový kalendář

- Aktuality autor: roj

Fond ohrožených dětí (FOD), který provozuje klokánky, dostal od Pražské správy sociálního zabezpečení splátkový kalendář na svůj více než 20milionový dluh. Získal tím potvrzení o bezdlužnosti. Po zaplacení dluhu 7,91 milionu korun finančnímu úřadu dostane stejné potvrzení a bude moci požádat kraje o vyplacení zadržovaných dotací,. 

Klokánky jsou alternativou dětských domovů (ilustrační snímek)

Klokánky jsou alternativou dětských domovů (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Kraje sice přidělily na klokánky pro letošek 29,5 milionu korun, kvůli dluhům z nich ale vyplatily jen devět milionů. Po zaplacení finančnímu úřadu bude mít fond potvrzení o bezdlužnosti od všech úřadů státní správy, protože zdravotní pojišťovna mu tento doklad již vydala.

Potvrzení o bezdlužnosti od těchto institucí jsou nezbytná pro přístup k dotacím. "Záleží na jednotlivých krajích, ale obecně si myslím, že by dotace měly být vyplaceny do třiceti dnů," řekl předseda FOD Jan Vaněk. Dluhy fondu vůči jiným subjektům při žádostech o dotaci nehrají roli.

Správa sociálního zabezpečení rozhodovala, zda povolí dluh 20,77 milionu korun splácet postupně. Nakonec schválila dvoumilionové měsíční splátky na dva roky. Rozhodnutí bylo pro budoucnost FOD zásadní.

"Kdyby splátkový kalendář nebyl schválen, tak by situace byla velmi složitá, až kritická," řekl Vaněk. Nyní může fond vedle schválené finanční podpory od krajů žádat o další dotace.

Fond ohrožených dětí kvůli finančním problémům žádal vládu o mimořádnou dvacetimilionovou dotaci, ale neuspěl. Kvůli dluhům se fond chystá snížit počet svých zařízení.

Na počátku roku fungovalo 28 klokánků a na konci roku jich podle plánů zůstane 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných klokánků i s tetami, které se o ně starají.

Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude v provozu sedm či osm.

Tagy: Česko domácí Fond ohrožených dětí

Zdroje: ČTK