Ruský velvyslanec vyhrožoval Dánsku jaderným útokem

- Aktuality autor: pal

Pokud se Dánsko připojí k protiraketové obraně NATO, Rusko by mohlo vyslat své jaderné střely proti dánským lodím. Toto radikální prohlášení ruského velvyslance Michaila Vanina vyvolalo ostrou reakci dánské vlády. Ministr zahraničí Martin Liedegaard označil výhrůžku ruského velvyslance za překročení přípustných mezí. Dánsko-ruské vztahy jsou kvůli tomu napjaté. 

Dánský ministr zahraničí se velmi ostře postavil proti výrokům ruského velvyslance

Dánský ministr zahraničí se velmi ostře postavil proti výrokům ruského velvyslance,zdroj: Profimedia.cz

Ruský velvyslanec v sobotním rozhovoru s listem Jyllands-Posten doslova řekl: "Nemyslím si, že by Dánové zcela chápali důsledky svého připojení k protiraketové obraně vedené USA. Pokud se tak stane, dánské lodě se stanou cíli pro ruské jaderné střely."  

Následovala okamžitá reakce ze strany šéfa dánské diplomacie Martina Liedegaarda, který velvyslancův výrok odsoudil. Vanin podle něj překročil přípustné meze, když dal najevo, že každý, kdo se v budoucnosti připojí k obrannému systému, bude automaticky terčem ruských střel.

Dánsko v srpnu souhlasilo, že se připojí k protiraketovému štítu aliance a poskytne jednu malou válečnou loď s výkonným radarem. Protiraketový systém, jehož pozemní základny mají být umístěné v Polsku a  Rumunsku, Rusy dlouhodobě dráždí. 

Tagy: Rusko Dánsko mezinárodní politika

Zdroje: ČTK