Rusko ustoupilo od letošních plánů. Nebude si půjčovat na zahraničních trzích

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rusko změnilo své letošní plány v oblasti státní ekonomiky. Náměstek ministra financí Sergej Storčak oznámil, že si Ruská federace nebude půjčovat na zahraničních trzích a co se týče půjček na domácím trhu, budou dosahovat nižší hranice, než bylo původně naplánováno.  

Americké dolary (ilustrační fotografie)

Americké dolary (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Rusko si přitom v letošním roce chtělo v zahraničí vypůjčit zhruba sedm miliard dolarů (asi 140,1 miliardy Kč). 

Plánované půjčky ze zahraničí by podle Storčaka měly nahradit vyšší rozpočtové příjmy díky slabšímu rublu a vysokým cenám ropy. Rubl od začátku letošního roku vůči dolaru klesl asi o šest procent. Pokles rublu zvýšil příjmy z daní z prodeje ropy a plynu, které tvoří zhruba polovinu příjmů federálního rozpočtu. 

Storčak podle agentury Reuters řekl, že kurz rublu a vývoz jsou nyní pro rozpočet výhodné. Je tak naděje, že rozpočet letos vykáže přebytek, nebo minimálně nulový schodek. To umožní státu půjčit si méně peněz. 

Ruský ministr financí Anton Siluanov v únoru řekl, že by Rusko mohlo mít letos vyrovnaný rozpočet. Oznámil také, že si ministerstvo zřejmě letos půjčí na domácím trhu jen 400 miliard rublů (asi 230 miliard Kč), místo plánovaných 800 miliard rublů. 

Výnosy ruských eurobondů jsou kvůli ukrajinské krizi v poslední době na vzestupu, například výnosy dluhopisů se splatností v roce 2023 vystoupily 25. dubna na vrchol 5,73 procenta. Od té doby se sice snížily na současných 4,88 procenta, podle analytiků je ale pravděpodobné, že náklady Ruska na úvěry zůstanou nestabilní, protože krize pokračuje. 

Tagy: Rusko ekonomika státní rozpočet rubl

Zdroje: ČTK