Řecko požádalo EU a MMF o restrukturalizaci dluhu

- Aktuality autor: red

Řecko na minulé schůzce Ecofin požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o restrukturalizaci dluhu. Napsal to dnes řecký list Elefterotypia, který se odvolává na zdroj z MMF. Jednání na toto téma podle listu začnou v červnu. Oficiální místa v Řecku i Bruselu možnost restrukturalizace veřejně stále odmítají.

"Ministr financí Jorgos Papakonstantinu žádost vlády předložil na neformální schůzce (ministrů financí EU) Ecofin, která se konala začátkem dubna v Maďarsku," píše list. Veškeré zprávy na toto téma jsou podle listu oficiálně popírány, protože se prý nikdy neoznamují předem.

Řecký deník také píše, že restrukturalizaci dluhu podporují i Spojené státy. "Musíte to udělat," řekl řeckému ministrovi jeho americký protějšek Timothy Geither.

Řecké ministerstvo financí na dnešní zprávu listu zatím nereagovalo. Vládní představitelé ale celý víkend odmítali návrhy, aby snahu vzdali a začali jednat s věřiteli. Někteří analytici odhadují, že na odpis je velká část dluhu, podle některých možná i více než polovina.

List napsal, že Řecko usiluje o prodloužení splatnosti dluhu, který má vyrovnat příští rok. Vládní činitelé přitom ještě o víkendu tvrdili, že se Řecko hodlá příští rok vrátit na trh a začít si půjčovat tam.

Tagy: dluh EU Řecko MMF

Zdroje: ČTK