Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Ransdorf (KSČM) podvádí v Europarlamentu a ještě napadá novináře

Ransdorf (KSČM) podvádí v Europarlamentu a ještě napadá novináře
Miroslav Ransdorf | zdroj: Profimedia

Velkou ostudu si uřízl v Bruselu europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM), když ho holandská televize přistihla, že přišel do Evropského parlamentu, jen aby se podepsal a získal náhrady 300€. Ihned po podpisu Ransdorf odešel z budovy. Reportéři televize Geenstijl, kteří video natočili, kromě Ransdorfa odchytili také italského europoslance Raffaela Baldassarra.

Europoslanci mají právo na různé finanční náhrady. Za jeden den strávený na jednání Evropského parlamentu inkasují poslanci tři stovky eur (7700 kč), které jsou určené na jídlo a ubytování. Na peníze mají právo pouze v případě, že se jednání opravdu účastní. Neexistuje žádný kontrolní mechanismus, který by zjišťoval, kdo je opravdu přítomen. Jediným důkazem o přítomnosti poslanců je prezenční arch, kde se všichni mají podepsat. Nizozemská televize ukázala, že mnoho poslanců tento benevolentní systém plánovitě zneužívá.

Ransdorf na otázku, proč ihned po příchodu zase narychlo odchází, odsekne, že je reportér hloupý, že tam byl pracovat. Reportér se nenechá odradit a Ransdorfa i přes agresivní chování následuje až do jeho domu. Odpovědi se ale nedočká.

zdroj: youtube.com

Ještě bouřlivější průběh má konverzace s Italem Baldassarrem, který před reportéry vytrvale opakuje, že jim nerozumí. Trpělivost europoslanci dojde v momentě, když ho novinář následuje i do výtahu. Z ničeho nic začne v italštině křičet a reportéra fyzicky napadne. Konflikt je ukončen až rázným zákrokem bezpečnostní služby.

"Řvali na mě, že beru peníze za nic, že jsem přišel a odcházím, není to pravda. Já jsem skutečně tady plnil své povinnosti. Chovali se hrubě, nevybíravým způsobem, a překáželi mi při odchodu, tak jsem se snažil je odstrčit. Řekl jsem, že nemám vůbec zájem s nimi diskutovat. Pronásledovali mě až k mému bytu a zatarasili mi do něj cestu, tak jsem je odstrčil s poukazem na to, že to je můj soukromý prostor, a šel jsem bydlet," vysvětlil Ransdorf pro ČT s tím, že si na žurnalisty už stěžoval u šéfa europarlamentu Martina Schulze.

Zdroje: