Promopro, CASA a další jsou dílem vlád ODS, hřměl ve sněmovně Sobotka

- Aktuality autor: red

Současná koaliční vláda Petra Nečase (ODS) je podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky vládou "silně zapáchajících pozůstatků Topolánkovy vlády", za níž prý nastal největší rozmach korupce v ČR.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sobotka to dnes uvedl v úvodu mimořádné schůze sněmovny, na níž by jeho strana chtěla probrat sporné zakázky firmě Promopro, nákup letounů CASA nebo majetkové poměry exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Koaliční zástupci program schůze podpořit nechtějí kvůli tomu, že všechny sporné kauzy by měly prošetřit orgány činné v trestním řízení, nikoli politici.

Sobotka: Nečas zametá pod koberec

Sobotka se kvůli tomu domnívá, že cílem Nečasova kabinetu je zametat pod koberec to, co zůstalo po vládě Mirka Topolánka, s níž je Nečasův tým programově i personálně propojen. "Buď tady máme vládu boje proti korupci, nebo tady máme vládu silně zapáchajících pozůstatků Topolánkovy vlády," uvedl Sobotka.

Šéf ČSSD mimo jiné uvedl, že největší rozmach korupce v ČR prý nastal po roce 2006 a že prvním zřetelným případem privatizace veřejné funkce bylo jmenování Řebíčka ministrem dopravy

Sobotka uvedl, že firma Viamont, kterou exministr dříve vlastnil, získala za Řebíčkova působení ve vládě zakázky v řádu deseti miliard korun. Předseda ČSSD v tom vidí konflikt zájmů. Chtěl by také řešit Řebíčkovy údajně podezřelé nákupy vily v Toskánsku nebo fotbalového klubu pražské Slavie.

Nedovysvětlené ProMoPro

Nečas by měl podle Sobotky vysvětlit, proč dosud nevyhověl červnové žádosti sněmovny o odvolání Alexandra Vondry (ODS) z funkce ministra obrany. Žádost odhlasovala opozice kvůli údajně předražené zakázce pro firmu Promopro při českém předsednictví EU. Nečas už dříve výzvu označil za součást parlamentního koloritu a uvedl, že jí nevyhoví.

Za předražený je označován i nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295. Jejich cena - 132 milionů eur (kolem 3,5 miliardy korun) - byla podle médií výrazně vyšší než při prořízení jinými zeměmi. Ministerstvo obrany se rozhodlo uplatňovat smluvní sankce za prodlení a zvažuje i možnost odstoupení od kontraktu. Dalším bodem programu by měla být sporná zakázka VZP za 108 milionů korun na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků. Podle Sobotky VZP nepotřebuje nakupovat software v situaci, kdy celá agenda má za rok přejít pod finanční úřady v rámci zavádění jednoho inkasního místa.

Tagy: ODS kauza Promopro

Zdroje: ČTK