Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Profesor Keller vyčinil Pražanům. Na stávku se vykašlali

Profesor Keller vyčinil Pražanům. Na stávku se vykašlali
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Čtvrtečního pochodu na podporu stávky se v Praze zúčastnilo asi dva tisíce příznivců. Podle dřívějších vyjádření odborů na adresu očekávané účasti se může zdát, že to bylo málo, sociolog Jan Keller vysvětluje „malou" účast za daň stávce a malým příjmům těch, které reformy nejvíce poškodí. Prostě ti, co by do Prahy rádi jeli stávkovat, na to neměli.

„Ta účast je naprosto jasná, já kdybych chtěl jet demonstrovat do Prahy, tak bych musel, vzhledem k tomu, že doprava stála od středeční půlnoci, jet už ve středu dopoledne. Někde v okolí centra Prahy si najmout hotel na čtvrtek a potom ještě na pátek," popsal Keller.

Prostě neměli na demonstraci peníze

„Při cenách hotelů a cenách za vlak, by mě to přišlo na nějakých pět tisíc. Ti lidé, kteří jsou a budou reformami nejvíc poškození, tak těch pět tisíc prostě nemají. Znamená to jenom to, že pokud tam bylo asi dva tisíce lidí, tak že v podstatě nepřišel demonstrovat nikdo z Prahy, což je vůči stávkujícím pražským dopravákům dost nesolidární," vyčíslil Keller.

Podle něj tak třeba v Praze byli například horníci z Paskova. "Ale nemůžete tam dost dobře dostat horníky z celé republiky v situaci, kdy pražané si myslí, že se jich to netýká," dodal publicista.

Kalousek si to zavařil, nebo to udělal schválně?

Komické mu přišlo, že předběžným opatřením Kalousek způsobil, že prezident Václav Klaus přišel o svou narozeninovou oslavu sedmdesátin. „Pro mě je na celém vývoji kolem stávky nejpikantnější to, že kvůli sobotnímu předávání předběžného opatření se stávka posunula na čtvrtek a ministr financí Kalousek by měl mít průšvih, protože on vlastně pokazil prezidentovi republiky narozeniny," směje se Keller.

Celý článek na ParlamentniListy.cz