Dnes je sobota 24. července 2021., Svátek má Kristýna
Počasí dnes 30°C Polojasno

Předčasná smrt hvězdy němého filmu

Předčasná smrt hvězdy němého filmu
Rudolph Valentino a Agnes Ayresová ve snímku Šejk z roku 1921 | zdroj: Profimedia

Na jeho němých rtech visel celý svět, ženy mu klečely u nohou. Rudolph Valentino, slavný filmový milovník, sex symbol a idol doby, kdy ještě pohyblivé obrázky neuměly mluvit, dokázal uchvátit pouhými gesty a mimikou. Ve středu uplyne 125 od jeho narození.

Narodil se v Itálii 6. května 1895 jako Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d'Antonguolla, takže bylo nezbytné přijmout zkrácené umělecké jméno. I tak s tím filmová studia měla problém. Jednou jej prezentovala pod jménem M. Rodolpho de Valentina, jindy zase jako R. de Valentina. profimedia-0365620986 Rudolph Valentino ve snímku Cobra z roku 1925 | zdroj: Profimedia

Na slávě mu to však nijak neubralo. Jeho jméno bylo zárukou kasovního úspěchu a dodnes je synonymem filmového milovníka, nejpozději od průlomového úspěchu snímku Čtyři strašliví jezdci z Apokalypsy z roku 1921. Jeho nejznámější film Šejk (ZDE) z téhož roku mu pak přisoudil přímo božský status.

To rozhodně není nejhorší kariéra pro někoho, koho v rodné Itálii několikrát vyhodili ze školy, kdo neuspěl v Paříži jako tanečník a kdo po příjezdu do New Yorku (než se uchytil u filmu) střídal příležitostná zaměstnání a kvůli drobným přečinům dokonce krátce skončil ve vězení.

Uvedení svého posledního filmu Šejkův syn se milovník zvířat, žen – a možná i mužů – již nedožil. Třiadvacátého srpna 1926 v pouhých 31 letech zemřel po několikatýdenních bolestech na těžký zánět pobřišnice. Pohřební průvod na Broadwayi lemovaly desítky tisíc lidí a provázela jej davová hysterie Valentinových fanynek.

Hercovi příznivci reagovali podobně, jako o 51 let později v případě Elvise Presleyho: Byli přesvědčeni o tom, že Valentino není mrtvý, jen už měl plné zuby slávy a mumraje kolem své osoby. A určitě se vrátí. Svým způsobem nejslavnější filmový milovník opravdu žije dál, přinejmenším v medicínských kruzích. Bolesti způsobené perforací dvanáctníkového vředu a následným zánětem pobřišnice označují lékaři jako Valentinův syndrom

Zdroje:
Vlastní