Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Pravicový Havlík: Jen škrty a zvyšování daní. To ulice nepřijme

Pravicový Havlík: Jen škrty a zvyšování daní. To ulice nepřijme
zdroj: Mediafax

Islandská cesta je sice zajímavá, ale nemůže být univerzální šablonou řešení pro státy. Pro ParlamentníListy.cz to uvedl Petr Havlík, spoluzakladatel ODS, se kterou se posléze rozešel.

Přesto by si vládní elity podle něj měly vzít z Islandu poučení, že ulice jenom škrty a zvýšení daní dlouhodobě nepřijme. Řešením krize důvěry v politiku pak je podle Havlíka v elitách dnes stojících mimo ni.

Každý den lze v diskuzích pod články číst příspěvky dovolávající se takzvané islandské cesty, kde moc ve státě v podstatě převzala „ulice", která sesadila vládu, dosadila novou a hodlá stíhat ty, kdož podle ní můžou za to, že se Island ocitl na pokraji bankrotu.

„Ten problém není černobílý a neexistuje nějaký univerzální mustr, kterým v té či oné zemi lze řešit různé dopady krize, protože i ty krize jsou různé. Možná nejde jen o ekonomický rozměr, ale i o krizi správy země a krizi důvěry a odpovědnosti. A hledat univerzální jednotící moment, který by byl pro všechny země fatální, to určitě nejde," myslí si Petr Havlík, zakladatel politické strany Občané.cz.

Tomu nicméně přijde zvláštní, že se podobným příběhům věnují média jenom selektivně. „Tam je zajímavý ten moment jakési i občanské vzpoury nebo jakéhosi občanského vzdoru, který vyústil v tlak na politickou reprezentaci," zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Havlík.

Celý článek na ParlamentniListy.cz