Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Poprava Rusnokovy vlády? Bohuslav Sobotka má jasno

Poprava Rusnokovy vlády? Bohuslav Sobotka má jasno
Bohuslav Sobotka | zdroj: Profimedia

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka napsal dopis, který již pár dní koluje uvnitř strany. V něm v pěti otázkách a odpovědích vysvětluje, proč by poslanci ČSSD neměli udělit důvěru kabinetu Jiřího Rusnoka. Důležité podle Sobotky je pokusit se co možná nejvíce oddálit návrat vlády pravicové trojkoalice. Dnes po poledni zřejmě zazní i opačný hlas z ČSSD: Oranžoví hejtmani pod vedením Michala Haška svolali tiskovou konferenci, na které podle očekávání vysloví Rusnokově vládě podporu.

Sobotka dopis, který ParlamentníListy.cz zachytily mezi členy pražské ČSSD a který na svém facebooku též vystavila českobudějovická okresní organizace strany, začíná vysvětlením, proč ČSSD odmítla první pokus sestavit vládu, odvolává se přitom na vůli voličů. Na půdě Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2010 podle něj nelze sestavit levicovou vládu, která by mohla cokoliv podstatného změnit, proto strana upřednostnila rozpuštění sněmovny, k čemuž se v té době navíc hlásily i pravicová TOP 09 a ODS.

Rusnokova vláda podle šéfa ČSSD návratu vlády pravice zabránit nedokáže, protože důvěru proti pravicové většině nezíská. Proto si Sobotka řekl o druhý pokus. I když rovněž nezíská podporu, může alespoň ještě před parlamentními volbami nástup pravice oddálit. "Protože je neúspěch Rusnokovy vlády při hlasování o důvěře zřejmý, nemůže ČSSD jen pasivně přihlížet tomu, jak prezident vrátí moc do rukou pravice, která se zkompromitovala svým vládnutím v uplynulých třech letech. Proto ČSSD nabízí prezidentovi jinou alternativu, pověřit ve druhém pokusu sestavením vlády nejsilnější parlamentní stranu," vysvětluje Sobotka.

"I v případě neúspěchu našeho pokusu by se nástup pravicové vlády mohl odsunout až o dva měsíce, zkrátila by se tak dále doba na její vládní působení do řádného termínu voleb," dodává.

Nakročení k prezidentskému systému

Sobotka také varuje před podporou Rusnokovy vlády. Demokratická moc podle něj musí být závislá na mandátu od voličů. Protože ale Rusnokova vláda takový mandát nemá a navíc nevznikla na základě konzultací s parlamentními stranami, můžeme mluvit o faktickém nakročení k prezidentskému systému.

Sociální demokracie nyní musí podle svého lídra postupovat sebevědomě, jako nejsilnější parlamentní strana. "Nesmíme se nechat vydírat. Pro to, aby ČSSD unesla příští vládní odpovědnost a nerozpadla se pod její tíhou, musí být zřejmé, že stranu vede její demokraticky zvolené vedení a že není řízena z jiných míst, která nepodléhají demokratické kontrole členů nebo jsou dokonce spojena s politickým konkurentem ČSSD, kterým je SPOZ. ČSSD si musí udržet charakter i samostatnost," vyzývá Sobotka.

Sociální demokraté se nyní musí rozhodnout, zda jejich hlavním cílem je Rusnokova vláda a tím posílení strany SPOZ, na jejíž kandidátce hodlá podle Sobotky řada Rusnokových ministrů ve volbách kandidovat, nebo vlastní pokus sestavit vládu, urychlení voleb a volební vítězství.


Zdroje: