Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Politolog: Politiků s čistýma rukama je jako šafránu. Proto se vracíme ke KSČM

Politolog: Politiků s čistýma rukama je jako šafránu. Proto se vracíme ke KSČM
zdroj: Profimedia

Liberalismus selhal, myslí si politolog Oskar Krejčí. Proto sílí preference levice. Lidé prý hledají alternativu. Navíc narůstá strach ze zvyšujícího se etnického napětí a z toho, co nastane, až Západ ztratí své privilegované postavení ve světě.

„Musíme si uvědomit, že tento jev je celoevropský, tak jako jsou celoevropské sociální a politické problémy liberalismu,“ konstatuje Krejčí. „Na Slovensku proto vidíme vytvoření jednotného středolevého bloku, u nás růst preferencí komunistů."

Takové jevy podle něj nalezneme od Řecka přes Španělsko až po Francii a Německo. Odlišnosti jsou podle politologa dány hlavně tím, jak výrazné osobnosti jsou v čele jednotlivých stran. „No, a protože je Robert Fico velmi schopný politik, který má navíc velké charisma, dokázal na Slovensku celý středolevý elektorát sjednotit,“ říká Krejčí. U nás tápavé vedení sociální demokracie otevírá prostor pro KSČM.

Velkým měřítkem těchto změn se podle Krejčího mohou stát prezidentské volby. „Když se sociální demokracie zařadí, jak naznačuje, pro volbu liberálního kandidáta, prohraje. Když podpoří středolevého kandidáta, kterým by se mohl stát například Miloš Zeman, oslaví úspěch." Takovému kandidátovi prý stačí v době nastupující krize jen nepokazit kampaň.