Policie nesmí tajit, kdo pracoval u StB, rozhodl soud
17. 6. 2014 – 9:44 | Zpravodajství | Šárka Novotná

Informace o tom, kteří policisté byli dřív u Státní bezpečnosti, jaké funkce vykonávali a na čem pracovali, nejsou tajné. To je verdikt Městského soudu v Praze v případě sporu vyšetřovaného muže a krajského policejního ředitelství pro Prahu.
Muž si podle Aktuálně.cz stěžoval na chování a postup příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali, a nebyl spokojený s tím, jak policie s jeho stížností naložila. Požádal proto o písemnosti ze spisu a informaci, zda policista vyřizující jeho stížnost byl v minulosti trestán za nějaké pochybení v práci a zda byl příslušníkem nebo spolupracovníkem StB. Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat s vysvětlením, že jsou to osobní údaje a stěžující si muž má navíc možnost nahlédnout do svazků StB a zjistit si informaci sám. Pražský městský soud dal ale za pravdu muži, který informace požadoval.
"Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována," uvedl soud. Policie musí vydat také údaje o hodnocení policistů včetně jejich případných pracovních pochybení. Materiály podle soudu neobsahují informace a soukromí policistů a není tedy důvod, proč by nemohly být veřejné.
Policie podle serveru dlouhé roky odmítala vydat přesné informace o příslušnících bývalé komunistické tajné policie ve svých řadách. Teprve před šesti roky ministerstvo vnitra oficiálně přiznalo, že v policejních složkách pracuje 800 bývalých příslušníků StB.