Podmíráky i přemrštěné ceny: Inspekce pokutovala třetinu provozovatelů služeb pro turisty

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách služeb pro turisty zjistila chyby ve více než třetině provozoven. Udělila pokuty za víc jak půl milionu korun. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Od počátku dubna do konce června letošního roku inspekce zkontrolovala 308 provozoven a chyby zjistila ve 110 z nich. Během kontroly se inspekce mimo jiné zaměřila i na prodej suvenýrů a tradičních českých výrobků.

Prodejci nejčastěji porušovali zásady poctivosti prodeje, tedy například navážili méně zboží, než měl zákazník zaplatit, nalévali pod míru nebo účtovali více, než udával ceník. Taková pochybení inspekce odhalila v 53 případech. Osmnáct kontrol zjistilo nedostatečné informování zákazníků o ceně a deset provozoven správně nebo vůbec nevydalo účtenku. Kontroloři také zakázali používání 37 vah a dalších měřidel bez úředního ověření. 

ČOI v rámci letních kontrol také zakázala prodej více než stovky výrobků v hodnotě skoro 23 400 korun, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh.

Celkem ve druhém čtvrtletí při kontrolách v restauracích, na koupalištích, na hradech a zámcích a ve sportovních areálech inspekce uložila 137 pokut v hodnotě 535 tisíc korun.

Tagy: pokuty česká obchodní inspekce

Zdroje: ČTK