Podle VV jednala Kočí spolu s ODS a TOP 09 o stranickém puči

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Podle Věcí veřejných před rokem jednala jejich bývalá poslankyně Kristýna Kočí s koaličními partnery z ODS a TOP 09 o vyvolání puče uvnitř nejmenší vládní strany. Potvrzuje to nahrávka, kterou Kočí pořídila a předala policii, tvrdí VV. Na nahrávce, se kterou vedení strany dnes seznámilo média, je slyšet rozhovor Kočí s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským. Situaci bude řešit mimořádné grémium VV, řekl dnes novinářům předseda strany Radek John. Kočí sama obsah nahrávky komentovat odmítla.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), o kterém Kočí na nahrávce mluví, dnes ve vyjádření zaslaném popřel, že by s ní jednal. "Z nahrávky pořízené Kristýnou Kočí, kterou ona sama předložila soudu jako důkaz, jasně vyplývá, že se poslanecký klub VV na jaře loňského roku stal obětí puče a předmětem dražby našich koaličních partnerů," řekl dnes John novinářům na tiskovém konferenci po mimořádném zasedání výkonné rady VV.

"Tato nahrávka způsobila mezi členy výkonné rady VV značnou krizi důvěry. Situaci považujeme za velice vážnou, a proto svoláme grémium strany, které rozhodne o našem dalším postupu," uvedl John. Nesdělil však, kdy grémium zasedne. Odmítl také odpovědět na otázku, jestli VV opustí vládu.

Velmí blízké vztahy s Klausem

Kočí sama dnes zdůraznila, že na rozdíl od Bárty respektuje žádost soudu, aby jeho průběh a jednotlivé důkazy nekomentovala. Dvě nahrávky, který prý pořídila na svou ochranu, předala bez úprav policejnímu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už před rokem na jaře, když policie začala poměry uvnitř VV vyšetřovat.

"Jen bych chtěla podotknout, že tato nahrávka vznikla po koncepční poradě - 'večírku', na které se vypilo 10 lahví těžkého francouzského vína," poznamenala Kočí. Jde tak podle ní o stejnou poradu, na níž se měl Bárta chlubit pozváním na schůzku s ruským premiérem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Barackem Obamou. Nahrávka s těmito vyjádřeními se objevila před rokem a Bárta na ní měl také naznačovat své velmi blízké vztahy s prezidentem Václavem Klausem.

Velká nabídka

Jankovský dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že jeho vztah s vedením VV nebyl na přelomu let 2010 a 2011 ideální. Kočí jej prý informovala o záměru vytvořit v poslaneckém klubu strany "frakci". Řekla mu prý také, že se z ODS a TOP 09 ozývají hlasy podporující nové koaliční rozložení. Kočí prý ministr vyslechl a vzal si týden na rozmyšlenou. Informace pak vyhodnotil jako nepodložené a vznik frakce na nesprávný.

Kočí na nahrávce zmiňuje jména premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Kalouska. "...ta Nečasova varianta je varianta...jako...relativně rychlá," říká Kočí na záznamu. "Kalousek mi poslal částku nebo velkou, velkou, velmi velkou nabídku. Jako opravdu hodně velkorysou," zaznívá na nahrávce.

"Slova paní poslankyně Kočí, že jsem s ní o čemkoliv jako s osobou jednal a že jsem jí cokoliv nabízel, jsou totální nesmysl. Nebudu spekulovat, zda příčinou je provokace nebo bájná lhavost. K žádným takovým rozhovorům nikdy nedošlo," uvedl Kalousek v prohlášení.

Lžou?

Údajný pokus o stranický puč uvnitř VV se odehrál zhruba před rokem. Jeho okolnosti jsou nyní předmětem soudu s předsedou poslaneckého klubu strany Vítem Bártou a jeho bývalými stranickými kolegy Kočí a Jaroslavem Škárkou.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Bárta ale tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč.

Tagy: nahravka ODS vv Kočí

Zdroje: ČTK