Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Pod pokličkou Andreje Babiše: Tady rozum nehrozí, řekli nám jeho elitní lidé

Pod pokličkou Andreje Babiše: Tady rozum nehrozí, řekli nám jeho elitní lidé
Hnutí Ano 2011, Andrej Babiš | zdroj: Isifa.com

Ve středu se poprvé sejde poslanecký klub hnutí ANO, ale ještě předtím jsme na Babišových lidech vyzvídali, jak hodnotí nepřehlednou povolební situaci. Liberecký lídr a bývalý politický komentátor Martin Komárek se přiznal, že by si na ní ve své dřívější profesi pořádně pošmákl. Jeho královéhradecký kolega Ivan Pilný lapidárně prohlásil, že v tuto chvíli, zdá se, rozum v ČSSD nehrozí.

Před volbami zprava i zleva napadané a zostouzené hnutí ANO je po jejich skončení v roli subjektu, bez něhož se ani lístek na stromě nepohne. O jednání už požádala momentálně dvojkolejná sociální demokracie. Do té doby, než si vítěz voleb ujasní, kdo za něj bude vystupovat, má i Andrej Babiš se svým hnutím ANO čas porozmýšlet, co dál. Zda jít do vlády, podpořit menšinový kabinet nebo zůstat v opozici a přivolat tak další předčasné volby.

„Myslím, že naši voliči po nás primárně chtějí, abychom naplňovali svůj program. My jsme nikam nešli s cílem obsazování nějakých postů nebo vytváření konkrétních spojenectví. Naplňování programu tedy budeme považovat za to hlavní. Ale neznáme postoj dalších stran. Až za námi někdo přijde a řekne, že náš program je natolik dobrý, že se dá naplňovat a že na tom budou s námi spolupracovat, tak teprve potom se dá mluvit o tom, jak budeme postupovat,“ říká pro ParlamentníListy.cz v Praze zvolený Jiří Zlatuška, profesor Masarykovy univerzity.

Lidé volili ANO jako „kvalifikovanou opozici“

Podle pardubického lídra ANO Martina Kolovratníka jde o volbu menšího zla. „Mě od soboty večer kontaktovala spousta lidí typu podnikatelů nebo majitelů firem, tedy pravicově smýšlejících lidí, kteří mi říkali, že nás volili proto, abychom byli ´kvalifikovaná opozice´ a prosazovali věci, které jsou spíše pravicové,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Martin Kolovratník, který v minulosti působil jako ředitel Českého rozhlasu Pardubice, ale také jako náměstek generálního ředitele Východočeské stavební pro vnitřní a vnější komunikaci.

Ale ozývají se mu i lidé s opačným názorem. „Ti mi naopak říkají, že když bez nás tu vládu nikdo nepostaví a my do toho nepůjdeme, tak naší vinou tam zůstane Rusnokova vláda, která má z voleb – tedy zemanovci – procento a kousek. A že zapříčiníme problém, protože je jasné, že nějaké další předčasné volby za půl roku nebo za rok nic nevyřeší. Možná proto je varianta menšinové vlády za naší podpory jakýmsi kompromisem, je to něco mezi,“ uvědomuje si Martin Kolovratník, že se ANO před volbami označovalo za pravý střed a teď by mělo jít do vlády s ČSSD.

Prioritou je řešení nezaměstnanosti a korupce

„Nezradili bychom tak pravicové voliče, že bychom šli do vlády se sociální demokracií, která je levicová. Na druhou stranu tím, že bychom dali podporu menšinové vládě – teď nechci ošklivě říct, že bychom ji drželi v šachu nebo pod krkem, takhle to nemyslím – tak i kdybychom se nepodíleli na vládě, tak bychom měli možnost prosazovat to, co máme v programu. Tohle by byl možná kompromis, který by měl smysl,“ myslí si čerstvě zvolený poslanec za hnutí ANO.

Také lídrovi ANO z Libereckého kraje, exnovináři Martinu Komárkovi, se ozývají lidé s různými názory na další směřování hnutí. „Jedni chtějí opozici, druzí koalici. Každý má na svůj názor právo. Ale voliči chtějí především, abychom prosazovali hlavní body svého programu. Já na Liberecku tisíckrát sliboval, že naší prioritou jsou věci, které se týkají protikorupčních zákonů, omezení imunity poslanců a zákonů, které mají vytvářet pracovní místa,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Martin Komárek, že tyto kroky jsou pro voliče důležitější než účast ANO v koalici nebo opozici.

Protějškem Babiše zatím zůstává Sobotka

Podle královéhradeckého lídra Ivana Pilného si voliči hnutí ANO v tuto chvíli uvědomují, že kterákoli z uvažovaných variant může nastat až v okamžiku, kdy bude s kým jednat. „My nejsme na tahu, vítězná strana se nám za pomoci pana prezidenta nějak rozložila, takže čekáme, kdo zaklepe. Zatím se nemáme s kým bavit. Dokud se tohle nevyřeší, tak nemůžeme mluvit o žádné variantě. A nejen naši voliči chtějí, aby začalo nějaké jednání, ale to v tomto okamžiku není v našich rukou,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Ivan Pilný.

Hnutí ANO kromě přání svých voličů musí pozorně sledovat i dění uvnitř vítězné strany. Proto zatím nedošlo k žádné schůzce, není stanoven ani žádný její termín a teprve středeční jednání nově zvolených poslanců ANO má rozhodnout, jak bude sněmovní nováček postupovat dál. Zatím je však nejpravděpodobnější, že partnerem bude legitimně zvolený předseda Bohuslav Sobotka jako protějšek Andreje Babiše.

ČSSD tvrdila o ANO, že se jako nesourodá skupina rozpadne

Možnou debatu o sestavení vlády však maří právě rozhádanost ve vedení sociální demokracie. „Komplikace to jistě je, je lepší jednat s jednou ČSSD než se dvěma. Ale zatím je jedna, a v okamžiku, kdy má předsedu, tak je jasné, že pro jednání je partnerem předseda a ostatní si musejí vyříkat oni uvnitř. Těžko jim můžeme my z venku pomáhat. To je opravdu věc sociální demokracie a jejích voličů,“ poznamenává profesor Jiří Zlatuška.

„Myslím, že to, k čemu to nyní v ČSSD směřuje, bylo delší dobu vcelku zřejmé. Stejně jako to, že to byla jen předvolební klišé a nálepky, když stříleli na ANO, že to je nesourodá skupina, která se ve sněmovně hned rozpadne. Ale sociální demokracie má svého předsedu, tím je to dáno, ale musejí si ty věci vyřešit. Naše země rozhodně potřebuje vládu a není možné postupovat tak, že se uskuteční volby, a pak strana, která získala největší počet hlasů, spáchá harakiri v přímém přenosu,“ konstatuje Jiří Zlatuška.

Problémem strany je, když podrazí nohy předsedovi

Jeho kolega zvolený za hnutí ANO Martin Kolovratník je děním v ČSSD šokován. „Vnímám to jako zradu na voličích sociální demokracie. A jenom doufám, že občané to sledují pečlivě a tyhle kroky si budou pamatovat. Sociální demokracie celou kampaň, že chtějí silný stát, stavěla na jedné osobě. Hned po volbách se rozhádají a tu osobu chtějí dát pryč, byť vyhráli. Chápu, že je to pro ně historicky nejhorší výsledek, ale ty volby vyhráli. Vlastně vzkazují voličům, že jim to celou dobu říkali jen tak, ale ve skutečnosti to chtějí jinak,“ upozorňuje Martin Kolovratník.

„Vůbec nejsem fanouškem pana Sobotky. Ale ta strana se takhle dohodla, odhlasovala si strategii i to, kdo je lídr a jak do toho půjdou. A po volbách to takhle zboří. To není tak, že fandím Sobotkovi, ale že se mi nelíbí ten puč. Kdyby Sobotka nebyl schopen sestavit silnou vládu, jak před volbami sliboval, tak by to bylo něco jiného. Ale když jako lídr řekne, byť je to špatný výsledek, ale vyhráli, že tu vládu chce zkusit sestavit, chce na tom začít pracovat a oni mu podrazí nohy, tak v tomhle vidím problém té strany,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Martin Kolovratník.

Žádná dvouhlavá saň, která se navzájem ještě okusuje

Vnitřní potíže ČSSD jsou ale problémem i ve vztahu k možným partnerům. „Panu Babišovi se sms-kou ozvali jak pan Sobotka, tak pan Hašek. A co vím z médií, tak stejné to bylo i u předsedy KDU-ČSL Bělobrádka. Nechci použít slova trapný, ale minimálně to je neprofesionální, když u nejsilnější strany její partneři, s nimiž by měla nejdřív začít jednat, nevědí s kým. Stejně budeme muset počkat, až to sociální demokracie nějak uzavře a jasně řekne, s kým máme jednat,“ míní Martin Kolovratník.

Nepřehlednost povolební situace si uvědomuje i Martin Komárek. „Bude to velmi složité. Ne kvůli nám, my jsme kompaktní hnutí. Ale kvůli ČSSD, která má velké problémy. Je to jiná strana a já o ní jako politik moc mluvit nechci. Jako politický komentátor bych si na tom 'pošmák', ale to už je minulost. Jde o jejich vnitrostranickou záležitost, a tu si musí vyřešit sami. Jako vítěz voleb by ČSSD měla k jednáním poslat jednoho věrohodného vůdce, nikoli dvouhlavou saň, která se navzájem ještě okusuje,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Martin Komárek.

Rozum v sociální demokracii zatím nehrozí

Odhadnout, zda půjde v sociální demokracii o vleklejší krizi, nebo se hlavní aktéři umoudří, si královéhradecký lídr Ivan Pilný netroufne odhadnout. „Rozum tam zatím nehrozí, zdá se. To jsou jejich problémy, které my za ně nemůžeme nijak řešit. Ale snad proboha živého si během nějaké historicky krátké doby udělají ve své straně konečně pořádek. Nelze jednat s entitou, o níž nevíte, koho zastupuje, kolik má na své straně poslanců,“ považuje Ivan Pilný takové jednání za nepředstavitelné.

Zdroje: