Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Po pohankové hysterii nastává v Rusku těstovinová panika

Po pohankové hysterii nastává v Rusku těstovinová panika
Rusové uměle vyhánějí ceny pohanky a pšenice, hystericky se zásobují na zimu | zdroj: ThinkStock

Nejprve v Rusku začaly stoupat ceny pohanky, která tam na rozdíl od Česka patří ke zcela běžným přílohám. Teď se zdražování dotklo i rýže a pšenice, takže v nejbližší době v ruských obchodech stoupnou ceny těstovin. Experti očekávají jejich růst o 20 až 25 procent. 

Zatímco v září kilogram pšenice stál přes 11 rublů, nyní se cena pohybuje přes 20 rublů. Růst cen pšenice sice souvisí s mizernou sklizní, svou roli ale hraje i zvýšená poptávka. Rusové si zkrátka v obavách před nedostatkem základních potravin dělají na zimu zásoby. 

Odborníci varují, že ruské firmy budou potřebovat čas, aby našly nové dodavatele. Ruské zemědělství případný výpadek vlastními silami pokrýt nedokáže. Zatím prý mají výrobci pšenice dost, jakmile ale zásoby dojdou, ceny pochopitelně porostou.

Rusové začali hystericky skupovat pohanku kvůli zprávě o tragické sklizni v Altajském kraji, který zemi zásobuje pohankou. Přímo na Altaji stouply ceny pohanky takřka o 100 procent. Obdobná situace nastala v Rusku už před čtyřmi lety, kdy ceny pohanky stouply o 104 procent.

Ruské úřady se snaží veřejnost uklidnit s tím, že nedostatek potravin nehrozí, a ceny lidi vyhánějí vlastnoručně panickým zásobováním. Vláda kvůli rapidnímu zdražování zvažuje otevření státních rezerv pohanky.

K takovému kroku se Rusko uchyluje ve výjimečných případech kritického růstu cen základních potravin. Naposledy se rezervy otevřely před třemi lety, kdy stát vydal na trh 300 tun cukru krupičky. 

Zdroje:
newsru.com, Novaja Gazeta