Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Pět aktuálních seriálových hitů. Fantasy opus, záhadné klony a konec zlatých šedesátých

Pět aktuálních seriálových hitů. Fantasy opus, záhadné klony a konec zlatých šedesátých
Vikingové | zdroj: Profimedia

Skončil váš oblíbený seriál a nevíte coby? Mrkněte na pětici letošních jarních hitovek, na které čekaly miliony fanoušků.  Ať už patříte mezi ně, nebo jsou to pro vás novinky, bude na co koukat.

Krvavá Hra o trůny

Vzhůru do Západozemí. Když HBO v roce 2011 uvedla adaptaci populární knihy R.R. Martina Hra o trůny, byla to bomba. Kontroverzní, krvavá podívaná se slušnou dávkou nahoty a sexu, ale také barvitými postavami a epickými příběhovými linkami. Přízeň milionů diváků si získala bleskově. Ovšem co se rozsahu týče, je to i pro HBO celkem monstrózní projekt. Martinova předloha totiž prozatím čítá pět tlustých knih a v plánu jsou ještě dvě další. V dubnu Hra o trůny odstartovala čtvrtou řadu, nyní je za polovinou.

Hra o trůny Hra o trůny | zdroj: Profimedia

Zlatá šedesátá

Naopak k finále se řítí další kultovka - styloví a elegantní Mad Men. Tvůrci seriálu, který přiblížil "lesk i bídu" amerických šedesátek očima zaměstnanců a šéfů dobové reklamní agentury, totiž oznámili, že sedmá řada je řadou poslední. V sedmdesátkách by to totiž už nebylo ono. Nicméně aktuální série situovaná ke konci let šedesátých má stále šmrnc. Mad Men vzbudili obrovský ohlas už před sedmi lety. Na první pohled seriál působí jako oslava "starých dobrých časů v Americe". Pod povrchem jsou však kvalitní příběhy neurotických paniček z předměstí, nablýskaných vztahů prožraných nevěrami a alkoholismem, a pokusů o emancipaci obou pohlaví. Na druhou stranu, nejeden divák začal díky seriálu nosit sako a značka Banana Republic uvedla úspěšnou kolekci oblečení inspirovanou seriálem. Tak šup šup nakoukat předchozí řady!

Mad Men Mad Men | zdroj: Profimedia

Na sever!

Po veleúspěšných Tudorovcích vyrazili jejich autoři proti proudu času a k chladnému severu. Zastavili se v raném středověku mezi Vikingy a vytvořili sérii, která zmíněnému hitu šlape na paty. Vikingové vypráví o dobrodružstvích Ragnara Lothbrooka a jeho cestě k titulu vůdce všech vikingských kmenů. Tvůrci se inspirovali legendami o severském rekovi Ragnaru Lodbrokovi. Seriál je povětšinou natočený v Irsku a západním Norsku. Zajímavostí je, že 70 procent celé stopáže bylo pořízeno v exteriérech, takže je to pastva pro oči. Herci si ovšem během natáčení patrně pěkně "užili".

Vikingové Vikingové | zdroj: Profimedia

Klony, kam se podíváš

Dobře zvládnutá dvojrole? Nuda. Alespoň oproti ansámblu sci-fi seriálu Orphan Black, kde mladá herečka Tatiana Maslany brilantně ztvárňuje hned několik různých postav. Podstatou celého seriálu jsou totiž klony - všechno jsou to dívky kolem třicítky a někdo jim jde po krku. Příběh loni odstartoval tragédií, v rámci níž jeden z klonů - policistka - skočil pod vlak. Před očima svého dalšího klonu (dívka z okraje společnosti), který ukradne její identitu a pátrá, co se vlastně stalo. Letos se vysílá už druhá sezona a to od 30. března. První série mimochodem hlavní představitelce vynesla Zlatý globus pro nejlepší herečku v hlavní roli, nebo v tomto případě spíš rolích.

Orphan Black Orphan Black | zdroj: Profimedia

Sonda do ženské věznice

Američanka Piper Kerman se narodila do dobře zajištěné rodiny v Bostonu. Počátkem 90. let se zamilovala do drogové dealerky a začala pro ni prát peníze. O pár let později jí na to přišly. Vyfasovala patnáct měsíců v ženské věznici. A pak napsala memoáry, které se staly inspirací pro seriálový hit Orange Is the New Black. Komedie, která 6. června odstartuje druhou řadu, pojednává o tom, jak Piper nese ztrátu luxusního newyorského života a musí navázat spojenectví s partou vězeňkyň, které jsou všechno možné, jen ne nudné puťky. Za seriálem stojí scénáristka a producentka Jenji Kohan, která je podepsaná i pod seriálem Tráva. Takže jestli vám její humor sedí, jděte do toho.

Orange is the new black Orange Is the New Black | zdroj: Netflix

Zdroje:
Vlastní