V Íránu se objevil virus MERS. Nakažené jsou dvě ženy

- Aktuality autor: Šárka Novotná

První dva případy onemocnění nebezpečným koronavirem MERS potvrdil Írán. Nakažené jsou zdravotní sestry z provinice Kermán. Virus se rozšířil ze Saúdské Arábie, kde se poprvé objevil předloni.

Muslimská poutnice s ochrannou rouškou proti viru MERS

Muslimská poutnice s ochrannou rouškou proti viru MERS,zdroj: Profimedia.cz

Jedna z nakažených íránských sester je v kritickém stavu, zdravotní stav druhé není tak vážný, nicméně i ta je pod lékařským dohledem, uvedlo íránské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Stanice BBC uvedla, že není jasné, jak se ženy nakazily. 

První případ onemocnění koronavirem MERS zaznamenali lékaři v Saúdské Arábii v září 2012. Podle nejčerstvějších údajů tam v důsledku nákazy zemřelo už více než 175 lidí, což je asi třetina všech nakažených. Tamější představitelé mají obavy, že počet nemocných může rychle narůst vzhledem k tomu, že do země v červnu zamíří tisíce poutníků kvůli postnímu měsíci ramadánu a v říjnu pak kvůli pouti do Mekky. 

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. 

Tagy: Írán Saúdská Arábie MERS

Zdroje: ČTK