Paroubek: Velká koalice je lepší než vláda přeběhlíků

- Aktuality autor: red

Velká koalice by v krajním případě opakování volebního patu byla podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka lepší než založit příští kabinet na přeběhlících. Paroubek to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Jiří Paroubek však zdůraznil, že o velkou koalici nestojí a nevěří v opakování volební remízy, jaká nastala po volbách v roce 2006. Doufá prý ve výrazné vítězství ČSSD, které by i teoretické úvahy o velké koalici učinilo bezpředmětnými. 

"Principiálně se bráníme velké koalici ... , ale pokud by to nicméně nastalo, tak si myslím, že než volit nějakou cestu pro politický systém a politickou kulturu velmi riskantní, jako je získávání politických přeběhlíků z jiných táborů ... , tak samozřejmě, že je lepší jít tou cestou velké koalice," uvedl. 

Podle něj člověk nikdy nemá říkat nikdy, nevěří ale, že by se po parlamentních volbách v příštím roce opakovala situace z roku 2006. "Taková situace remízy, jaká nastala v minulých volbách, tak se podle mě nemůže opakovat, ale čistě teoreticky se to stát může," dodal. 

Na dotaz moderátora řekl, že v této hypotetické vládě velké koalice, kterou by vedl on, by těžko mohli být předseda a místopředseda ODS Mirek Topolánek a Ivan Langer. Tito dva politici ODS si ale podle Paroubka zase zřejmě nedovedou představit, že by byl v uvedené vládě on. 

Svůj vztah s Topolánkem Paroubek popsal tak, že si lidsky docela rozumějí, ale politicky stojí každý jinde. Před víkendovým kongresem ODS nechtěl spekulovat o tom, kdo v čele této strany by mu vyhovoval. Řekl však, že nikoho schopnějšího mezi občanskými demokraty, než je Topolánek, momentálně nevidí. "Pokud ODS najde někoho schopnějšího nežli pana Topolánka, tak to nemusí být dobrá zpráva pro sociální demokracii," poznamenal předseda ČSSD. 

Sněmovní volby v roce 2006 dopadly patem 100:100 mezi levicí a pravicí, ODS a dvě menší koaliční strany nakonec vládly s křehkou, ne vždy jistou většinou. Ke vzniku vlády tehdy pomohli i dva poslanci původně zvolení za ČSSD. Letos na jaře sněmovna vyslovila Topolánkovu kabinetu nedůvěru.

Tagy: ČSSD koalice ODS paroubek velká

Zdroje: ČTK