Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Ostrý obraz a dobrý zvuk! Ale raději bez Zelenského...

Ostrý obraz a dobrý zvuk! Ale raději bez Zelenského...
73. ročník písňového festivalu Sanremo | zdroj: Profimedia

V Itálii se zvedla vlna odporu proti plánovanému vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na populárním písňovém festivalu Sanremo. Politici, ale i někteří umělci kritizují fakt, že Zelenskyj chce přednést svou řeč prostřednictvím videohovoru na akci, která má být především zábavou. Podle agentury Reuters debata odráží i postoj veřejnosti, která podle průzkumů v Itálii podporuje Ukrajinu jen velmi vlažně.

„Na písňovém festivalu bych čekal písně a nic jiného,“ řekl stanici La7 vicepremiér a šéf pravicové strany Liga Matteo Salvini. Podle něj je otázka, jestli by se zábava měla míchat dohromady s tématy, jako jsou válka, smrt a utrpení. „Zelenskyj na Sanremu? Ne,“ napsal na facebooku Gianni Cuperlo, představitel opoziční středolevicové Demokratické strany (PD), podle kterého není dobrá volba přenášet projev prezidenta napadené země na zábavné akci.

Stanice Rai, která přenosy z festivalu Sanremo vysílá, oznámila, že Zelenskyj by měl k publiku promluvit prostřednictvím videa na závěr pětidenní akce 11. února.

Kvůli tomuto bodu programu vznikla i nesouhlasná petice proti „militarizaci“ festivalu, kterou dosud podepsalo přes 30 000 lidí. Její autoři zároveň válku na Ukrajině popisují jako důsledek chování NATO a „brutálních represí“ vůči rusky mluvícím obyvatelům Ukrajiny.

„V rámci hudební show bude Zelenskyj mluvit o zbraních, dělech a tancích, to je na písňovém festivalu nevhodné,“ myslí si jeden ze signatářů, moderátor Mario Giordano.

Italská premiérka Giorgia Meloniová Ukrajinu podporuje a její vláda stojí těsně před podpisem dohody s Francií, která by umožnila na Ukrajinu dodat systémy protivzdušné obrany SAMP/T. Italové jsou ale v této otázce rozdělení, jak ukázal i nový průzkum, jehož výsledky zveřejnila stanice Rai ve středu. Podle něj dodávky zbraní podporuje 40 procent Italů, 52 procent jich je proti. Stejný průzkum ukázal, že přes 38 procent Italů si přeje, aby válka na Ukrajině skončila mírovou dohodou s Ruskem, i kdyby měla být vyjednána bez účasti Kyjeva. Na 25 procent respondentů souhlasí, že ukončení dodávek zbraní by mohlo Zelenského přimět k ústupkům.

Zdroje: